Najlepsi horrorowi złoczyńcy 2023

Najlepsi horrorowi złoczyńcy 2023

20 stycznia 2024 Wyłącz przez Łukasz Karaś

Zapraszam do rankingu 10 najbardziej pamiętnych złoczyńców horrorów z 2023 roku.

Materiał ten obejrzysz także na Youtube:

John Kramer

John Kramer pojawił się już w około 10 filmach. W dziesiątej części Piły również się pojawił wraz ze swą pomocnicą Amandą Young. Jest to jednak pierwszy film z serii w całości skupiający się na antagoniście. Ale, czy faktycznie John Kramer jest antagonistą? Przypomnijmy, że mężczyzna dokonuje swej vendetty dlatego, że nikczemni, chciwi ludzie postanowili zbić interes na najbardziej potrzebujących – na osobach chorych na raka. Mimo, że Kramer zmusza oszustów do robienia sobie okropnych rzeczy jak obcinanie kończyn, czy grzebanie we własnym mózgu, ani na chwilę nie kibicujemy bohaterom, a właśnie Kramerowi. Antybohater jeszcze zyskuje, gdy naraża własne życie, aby uratować chłopca, który przypadkowo wpadł w jego pułapki. Jak tu nie lubić starego dobrego Jigsawa?

Dracula

Dracula to chyba najczęściej pojawiający się złoczyńca w historii filmowego horroru. Wcielał się w niego m.in. Bela Lugosi, Christoper Lee i Gary Oldman. W 2023 roku przyszedł czas na kolejnego tuza kina, a mianowicie niezastąpionego Nicolasa Cage’a, który odegrał krwiopijcę w komediohorrorze “Renfield“. Tytułowy bohater zmęczony setkami lat usługiwania swemu panu postanawia się mu sprzeciwić i żyć własnym życiem. Co oczywiście niespecjalnie się Draculi podoba. Mityczny wampir w wykonaniu Cage’a jest na poły zabawny i przerażający. Zagrany w typowy dla aktora przeszarżowany styl Dracula to bezwzględny bydlak, dla którego ludzie to tylko pojemniki na życiodajną krew. Miło zobaczyć Cage’a raz jeszcze jako wampira, bo przypomnijmy, że grał go już w horrorze z 1988 roku pod tytułem “Pocałunek wampira”.

Ellie dedite

Ellie z “Martwe Zło Przebudzenie” to dobra kobieta i matka, która samotnie stara się wychować trójkę dzieci. Jej największy problem to zbyt wścibskie pociechy, które postanowiły do domu przytagać Necronomicon. Wkrótce demony opętuję kobietę robiąc z niej jednego z bardziej nikczemnych deditów w historii serii. Elli-demon wygląda całkiem przerażająco, a swe ostre zęby ostrzy sobie najbardziej na własne pociechy próbując je zmanipulować, aby dobrać się do ich duszy. Ellie robi prawdziwą masakrę, szlachtuje sąsiadów, wysysa gałki oczne, a klasyczna dwururka nie robi na niej wrażenia. Sprawy się jeszcze komplikuję gdy Ellie łączy się z innymi opętanymi w przypominającego pająka megadedita. W tym wypadku pomóc może tylko piła mechaniczna i rozdrabniarka do drewna.

Alpha

Chyba wszyscy przyznamy, że “Slotherhouse: Lenica śmierć” to film wyjątkowo słaby. Komediohorror parodiujący slasher, w którym humor jest całkowicie nieśmieszny, a zabójstwa bezkrwawe to klapa na niemal całej linii. Niemal, bo jedyny jasny punkt tej szmiry to leniwiec Alpha. Słodkiemu futrzakowi zabranemu przez kłusowników z rodzimej dżungli przygarniętemu przez nastoletnią atencjuszkę puszczają w końcu nerwy. Alpha potrafi zarówno surfować po internecie, prowadzić samochód, strzelać selfiki, ale co najważniejsze jest też całkiem sprawnym zabójcą. Tropikalny zwierz zaprowadza własne porządki w żeńskim akademiku wzbudzający popłoch wśród rozwrzeszczanych siks przy użyciu swych ostrych pazurów. Leniwiec to bez wątpienia najciekawsza postać tego filmu zasługująca na wystąpienie w znacznie lepszej produkcji.

Valak

O dziwo “Zakonnica 2” była całkiem niezłym filmem, a chyba nikt się tego nie spodziewał po miałkiej i generycznej jedynce. Główny antagonista tego spektaklu, demon Valak pod postacią złowrogiej zakonnicy sieje spustoszenie na różne spektakularne sposoby poszukując pewnego artefaktu, który powiększy jego moc. Valak nie tylko będzie opentywał mieszkańców szkoły z internatem, ale także przybierał różne formy od ministranta po czarnego kozła. Demon nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć to czego szuka. Spali żywcem księdza, wprawi w popłoch małe dziewczynki, czy objawi się bohaterce w wystawce tabloidów. Kreatywne z niej straszydło.

Nefarious

Nefarious to jeden z bardziej intrygujących czarnych charakterów na tej liście. Przypomnijmy, że film “Nefarious” opowiada o psychiatrze doktorze Jamesie Martinie, który ma przeprowadzić rozmowę z seryjnym mordercą i zadecydować, czy jest on zdrowy psychicznie i można wykonać na nim karę śmierci, czy jest niepoczytalny i karę należy odłożyć. Podczas spotkania morderca oznajmia, że zanim rozmowa się skończy psychiatra zabije 3 osoby. Skąd to wie? Ano stąd, że przesłuchiwany jest biblijnym demonem nazywającym się Nefarious właśnie i zna wszystkie grzechy pana psychiatry. James Martin jest jednak ateistą i Nefarious będzie musiał użyć wszystkich swoich diabelskich sztuczek, charyzmy i inteligencji, których mu nie brakuje, aby podkopać jego niewiarę i sprawić, że zacznie mu wierzyć. Manipuluje Jamesem, prowokuje go, ale ani razu nie okłamuje. Antagonista brawurowo odegrany przez Seana Patricka Flanery’ego to niedwuznacza, sprytna jak diabli istota, która z każdego niedowiarka zrobi pobożną owcę.

Miś

Czy może być bardziej nieprzyjemna sytuacja podczas spaceru w lesie niż spotkać niedźwiedzia na głodzie kokainowym? Historia o niedźwiedziu, który pożarł 40 kilogramów kokainy, brzmi jak miejska legenda, ale wydarzyła się naprawdę. Andrew Thornton, były policjant w 1985 roku szmuglował samolotem znaczne ilości kokainy z Kolumbii do Tennessee. Miał wylądować z towarem pod osłoną nocy, ale w pewnym momencie wyskoczył z samolotu na spadochronie, który się nie otworzył. Thornton zginął na miejscu. Trzy miesiące później na terenie państwowego lasu w północnej Georgii znaleziono martwego, 80-kilogramowego niedźwiedzia czarnego. Leżało przy nim 40 rozszarpanych torebek ze śladami kokainy. Pablo EskoBear jak go nazwano stanowił inspirację dla powstania filmu “Kokainowy miś”. Naćpana niedźwiedzica z równą łatwością rozpruwa torebki z koksem co ciała nieszczęśników, których napotyka na swej drodze.

Niski bóg

Po co kręcić wierny remake swojego poprzedniego filmu, który w dodatku odniósł sukces? Choćby po to, aby wrzucić do niego więcej obrzydliwości i kreatywnie zaprojektowanych kreatur. Z takiego założenia wyszedł reżyser Anthony DiBlasi, który nakręcił remake swego horroru z 2016 roku “Last Shift“. “Malum” opowiada o policjantce Jessice, która samotnie musi zmierzyć się z duchami, kultystami i demonami na opuszczonym posterunku policji. W końcowej partii filmu Jessica jest świadkiem jak kultyści odprawiając mroczny rytuał przyzywają demona, którego nazywają Niskim Bogiem. Niewiele o nim wiadomo, ale z pewnością jest to najbardziej kozacko wyglądający złol na tej liście. Mięsisty skurwiel z żebrami na wierzchu i twarzą rozciągniętą w kształt gwiazdy osadzonej na metalowej obręczy wokół jego głowy, którą potrafi wystrzelić w stronę ofiary. Odrażający i fascynujący jednocześnie.

Piłozębny Jack

Mroczne żniwa” opowiadają o małym amerykańskim miasteczku Bastion, w którym młodzież poluje na demona, wpuszczanego raz do roku, w noc Halloween, aby siał zniszczenie. Nastolatek, któremu uda się pokonać Piłozębnego Jacka, bo tak zwie się demon staje się celebrytą, otrzymuje sportowy samochód, nowy dom dla rodziny i możliwość opuszczenia miasteczka. Ale kim jest Piłozębny Jack? To przypominający stracha na wróble potwór stworzony przez tajemniczego farmera na polu kukurydzy z gnijących zwłok. Jack na głowie nosi zgniłą dynię, a zamiast wnętrzności ma… cukierki, które wypadają z niego przy każdym postrzale i są natychmiastowo zjadane przez głodnych nastolatków. Jack jest niezwykle silny, odporny na obrażenia, a jego dyniowa głowa potrafi rozgrzać się wzniecając pożary w całym miasteczku. Najciekawsze jest jednak z czego demon powstaje, ale tego już wam nie zdradzę.

Svat

“Złe oko” to najmniej znany film na tej liście. W nim Gav i Cass, para Amerykanów nie miała zbyt wiele szczęścia, gdy na wycieczkę po Bałkanach natrafili na swej drodze na Svata. Svat to typowy gość spod ciemnej gwiazdy, z którym już sam kontakt wzrokowy nie należy do przyjemnych, gdyż facet ma dość niepokojącą aparycję z bielmem na jednym oku. Z jakiegoś dziwnego powodu Gav zaprzyjaźnia się ze Svatem, razem wypijają kilka kolejek, a rodowity Macedończyk zaprasza ich w rodzinne strony. Oprowadzi ich zarówno po fabryce broni, w której pracował z ojcem podczas wojny, jak i po stolicy Macedonii Skopje. Szybko jednak się okazuje, że Svat nie ma przyjaznych zamiarów. Para zostaje uprowadzona i uwięziona w jakiejś melinie, w której psychopaci rodem z najgorszego koszmaru torturują i zabijają ludzi. Czemu Svat porywa ludzi? Zdradzać tego nie będę, ale napomknę, że w całość wpleciony jest psychodeliczny wątek okultystyczny. Svat to skurwiel, który mógłby jednocześnie wystąpić w “Hostelu” jak i “Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną”.

Sarah

Peter to bohater horroru “Cobweb“, który zaczął słyszeć głos w swoim rodzinnym domu dochodzący zza ściany. Rodzice jednak nie uwierzyli mu w te rewelacje twierdząc, że to wyobraźnia chłopca. Właścicielem głosu nie był jednak mściwy duch, ale starsza siostra Petera Sarah. Dziewczynka urodziła się zdeformowana. Jej przerażeni rodzice zamknęli ją w piwnicy, gdzie musiała żyć w ciemności latami mając za przyjaciół jedynie pająki. Sarah manipolowała bratem, aby ten ją uwolnił. Dziewczyna pragnęła zamścić się na świecie, a w szczególności na Peterze za to, że posiadał życie jakie jej odebrano. Sarah sporo nauczyła się od swoich ośmionożnych przyjaciół. Potrafi wspinać się po ścianach, skakać niczym pająk, polować z ukrycia na ofiary. Ze swych umiejętności robi użytek, gdy Brian i jego kuzyn przychodzą do domu Petera zemścić się na nim. Pajęczyca Sarah pozostawia z chłopaków krwawe plamy.

Zobacz również