Nefarious (2023)

Nefarious (2023)

27 lipca 2023 Wyłącz przez Łukasz Karaś
Tagi: horrory o demonach, horrory o opętaniu, horrory o psychopatach, horrory psychologiczne, horrory satanistyczne, serial killer movie, thriller

Reżyseria: Chuck Konzelman, Cary Solomon
Kraj produkcji: USA

Młody psychiatra Dr. James Martin zostaje wezwany, aby przebadać skazanego na śmierć seryjnego mordercę Edwarda Wayne’a Brady’ego i orzec, czy jest on chory psychicznie i nie można na nim wykonać wyroku, czy wręcz przeciwnie. Na miejscu Edward oznajmia, że zanim przesłuchanie się skończy James popełni trzy morderstwa.

“Nefarious” to thriller psychologiczny, bądź jak kto woli horror religijny, który niemal w całości rozgrywa się w jednym pomieszczeniu więzienia. Tam śledzimy dialog pomiędzy psychiatrą, który jest ateistą i mordercą, który oznajmia, że został opętany przez demona. Chharyzmatyczny Edward sprytnie manipuluje Jamesem, wodzi go za nos, podkopuje jego niewiarę i prowokuje. Czy morderca jest faktycznie opętany? Cierpi na osobowość wieloraką? A może tylko udaje, aby uniknąć kary? James będzie musiał odkryć prawdę.

Nie jestem fanem tego typu filmów, ale ten mnie całkiem wciągnął, dzięki dobrze prowadzonemu dialogowi, wielu nawiązań do biblijnej walki aniołów z demonami, oraz świetnej grze Seana Patricka Flanery’ego (znanego chociażby z ról w “Świętych z Bostonu”, czy “Pokerowej Rozgrywki”). Udźwignął cały film na swoich barkach tworząc postać intrygującą, wielowymiarową, a jego mimika podczas rozmów z psychiatrą to mistrzostwo.

Nie zagrało mi tylko kilka dosłowności w scenariuszu łącznie z zakończeniem. Wolałbym, aby decyzja kim naprawdę jest Edward została do oceny widzowi. Jeśli lubicie filmy oparte na dialogach, w których nic się nie dzieje, produkcje nieoczywiste, dające do myślenia, intrygujące polecam. Reszta może sobie odpuścić.

Zobacz również