Najpopularniejsze soundtracki z horrorów

Najpopularniejsze soundtracki z horrorów

28 listopada 2022 Wyłącz przez Skaras

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie są najpopularniejsze soundtracki z horrorów? Dziś przedstawię Wam listę ścieżek dźwiękowych z kina grozy według odsłuchań na Spotyfaju. Jakie filmy znalazły się więc w pierwszej dziesiątce? Zapraszam do materiału.

Artykuł ten obejrzysz także na Youtube:

10. Under the skin

“Under the skin” to arthousowy horror (o ile można tak go nazwać) w reżyserii Jonathana Glazera ze Scarlett Johansson w roli głównej.

Film opowiada o tajemniczej kobiecie podróżującej po Szkocji. Zaczepia przypadkowo napotkanych panów, których zaprasza do swojej furgonetki, a potem do domu. Co się dzieje z mężczyznami musicie przekonać się sami.

Niesamowity obraz filmu podkreśla muzyka brytyjskiej piosenkarki Mici Levi nagrodzonej Oskarem za ścieżkę dźwiękową do filmu “Jackie”.

Soundtrack do “Under the Skin” został na Spotify odłuchany ponad 8 milionów 800 000 razy i zarobił nieco ponad 30 000 funtów.

Najpopularniejszy utwór otsa to wpadający w ucho ambient o tytule “Love”.

09. Annihilation

Na miejscu dziewiątym znajdziemy Netflixową “Anihilację” w reżyserii Alexa Garlanda z Natali Portman w roli głównej.

Produkcja Brytyjczyka opowiada o ekspedycji do obszaru otoczonego skrzącym się całunem, który utworzył się po spadku meteorytu. Wewnątrz Strefy fauna i flora zaczęły mutować.

W “Anihilacji” duch prozy Lovecrafta łączy się z kinem postapokaliptycznym. Najpopularniejszy utwór to “The Alien” skomponowany przez Bena Salisbury’ego i Geoffa Barrowa. Jest to kosmiczny ambient uzupełniony o buczące trąby.

Soundtrack został odsłuchany ponad 9 milionów 200 tysięcy razy zarabiając niemal 32 000 funtów.

08. Mandy

“Mandy” to jeden z najmocniejszych filmów w karierze Nicolasa Cage’a. Obraz wyreżyserowany przez Panosa Cosmatosa jest grindhousowo-arthousowym ciosem prosto w twarz. I to ciosem siekierą.

Film opowiada o Mandy i Redzie – parze kochanków, których życie zostaje brutalnie zakłócone przez demoniczny gang. Red postanawia wymierzyć sprawiedliwość we własnym zakresie.

Soundtrack z “Mandy” skomponowany przez islandczyka Jóhanna Jóhannssona to połączenie niepokojącego ambientu z muzyką filmową, oraz rzężącymi gitarami elektrycznymi. Został odsłuchany ponad 9 milionów 300 tysięcy razy i zarobił ponad 32 000 funtów.

Najpopularniejszy utwór “Mandy Love Theme” będący spokojnym intrumentalem to melancholijna podróż pełna pogłosów i sentymentalnych melodii.

07. It Follows

“It Follows” z pewnością namieszało w horrorze filmowym. David Robert Mitchell nakręcił film określany mianem horroru wenerycznego.

Opowiada on o tajemniczej istocie, która zaczyna prześladować mieszkańców małego miasteczka po odbyciu stosunku seksualnego.

Ścieżka dźwiękowa do “It Follows” w wykonaniu amerykańskiego muzyka znanego pod pseudonimem Disasterpeace to syntezatorowa muzyka filmowa pełna zarówno melodii jak i buczących ambientów.

Najpopularniejszy kawałek o tytule po prostu “Title” łączy w sobie niepokojące ambienty, sugestywne syntezatory, oraz melodię na pianinie przypominające najlepsze utwory Johna Carpentera.

Soundtrack odsłuchano ponad 12 milionów 380 tysięcy razy zarabiając ponad 42,5 000 funtów.

06. Green Room

“Green Room” to horror naturalistyczny. W nieciekawej sytuacji bohaterów mógłby przypadkowo znaleźć się każdy, kto wybiera się na koncert punkowy.

Film śledzi losy punkowego zespołu, który przypadkowo przyjeżdża zagrać koncert na neonazistowskim zlocie, gdzie są świadkami morderstwa. Zaczyna się gra o przetrwanie z brutalnymi skinheadami.

Na ścieżkę dźwiękową składa się muzyka filmowa przeplatana z punkrockiem i metalem różnej maści, ale jej popularność to zasługa progresywnego utworu “Sinister Purpose” w wykonaniu Creedence Clearwater Revival, amerykańskiej grupy rockowej powstałej w 1967.

Soundtrack został odsłuchany 12,5 miliona razy zarabiając ponad 43 000 funtów.

05. House Of 1000 Corpses

Rob Zombie to nie tylko dobry muzyk, ale także uznany reżyser kina grozy. Jego debiut reżyserski “Dom 1000 trupów” to laurka do obskurnych horrorów lat 70tych z Teksańską masakrą piłą mechaniczną na czele.

Film opowiada o grupie młodych ludzi podróżujących po Stanach, którzy są zmuszeni zatrzymać się w posiadłości bardzo pokręconej rodziny.

W produkcjach Zombiego rzecz jasna nie może zabraknąć dobrej muzyki. Pomiędzy utworami typowo filmowymi, a psychodelicznym metalem samego Zombiego najpopularniejszy numer otsu to “Now I Wanna Sniff Some Glue” w wykonaniu prekursorów punkrocka “Ramones”. Po wysłuchaniu tego numeru sami będziecie chcieli chwycić za torbę z butaprenem!

Soundtrack odsłuchany 18 milionów razy zarobił 62 000 funtów.

04. Halloween

Chyba nikt nie miał wątpliwości, że na liście pojawi się i klasyczny slasher Johna Carpentera.

Film ten, który zapoczątkował bum na slashery opowiada o psychopatycznym mordercy, który w przeddzień święta halloween zbiegł z zamkniętego zakładu i rozpoczyna rzeź w małym amerykańskim miasteczku.

Ścieżkę dźwiękową skomponował sam reżyser tworząc swój najbardziej rozpoznawalny utwór “Halloween Theme” z charakterystyczną melodią wykonaną na pianinie.

Soundtrack ten odsłuchano 30 milionów razy, a zarobek z niego wyniósł ponad 103 000 funtów.

03. The Lost Boys

Chyba nie ma wątpliwości, że film “The Lost Boys” to jeden z najpopularniejszych horrorów wampirycznych wszechczasów pełen klimatu lat 80tych i charakterystycznej muzyki.

Fabuła filmu Joela Schumachera opowiada o dwóch nastolatkach, którzy wraz z matką zamieszkują w amerykańskim miasteczku terroryzowanym przez grupę wampirów.

Stylówa wampirów jest rockowa i pełno tu też rockowej i popowej muzyki rodem z lat 80tych. Najpopularniejszy utwór to gotycko rockowy “Cry Little Sister” w wykonaniu Brytyjczyka Gerarda McManna. Dzięki temu numerowi soundtrack został odsłuchany 35,5 miliona razy i zaroił ponad 122 000 funtów.

02. The Nightmare Before Christmas

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć produkcji Tima Burtona, który wyrobił sobie własnym niepowtarzalny styl łączący mroczne baśnie z plastyczną warstwą audiowizualną.

Soundtrack ten skomponował weteran Danny Elfman, którego muzykę mogliśmy usłyszeć m.in. w “Powrocie do przyszłości” wypełniony jest śpiewanymi numerami jak na musical przystało pełnymi czarnego humoru. Najpopularniejszy numer to “This Is Halloween” pełen chórów z wpadającym w ucho refrenem “This Is Halloween, This Is Halloween, This Is Halloween…”.

Soundtrack odsłuchano ponad 300 milionów razy zarabiając ponad milion funtów.

01. Dracula 2000

Pojawienie się “Draculi 2000” na szczycie tej listy jest zaskoczeniem dla wszystkich w tym dla mnie. Uwspółcześniona wersja Draculi z 2000 roku nigdy nie była żadnym hitem.

Film opowiadał o grupie złodziei, którzy włamują się do krypty w poszukiwaniu łupów, uwalniając tym samym samego hrabiego Draculę.

Jednak soundtrack do niego to zupełnie inna para kaloszy. Film wypełniony jest po brzegi popularnym wtedy numetalem z kawałkami Monster Magnet, System of a Down, czy Disturbed. Jednak najpopularniejszy kawałek z filmu to “One Step Closer” w wykonaniu grupy Linkin Park.

Ścieżka dźwiękowa z “Draculi 2000” została odsłuchana 445 milionów razy zarabiając dzięki temu 1,5 miliona funtów.

Zobacz również