Z wizytą w Profondo Rosso, sklepie Dario Argento w Rzymie

Z wizytą w Profondo Rosso, sklepie Dario Argento w Rzymie

25 maja 2024 Wyłącz przez Łukasz Karaś

Profondo Rosso to sklep w Rzymie założony przez dwóch reżyserów horrorów Dario Argento i Luigiego Cozziego. Argento nakręcił m.in. giallo Głęboka czerwień, a po włosku Profondo Rosso właśnie, skąd nazwa sklepu, ale także Suspirię, Ciemności czy Phenomenę. Luigi Cozzi nakręcił zaś przygodowego Herculesa, horror science fiction Starcrash, czy Contamination będący b-klasową odpowiedzią na “Obcego” Ridleya Scotta. Film tak brutalny, że trafił na listę video nasties, czyli listę tytułów zakazanych w Wielkiej Brytanii w latach 80tych.

Materiał ten obejrzysz także na youtube:

Sklep zlokalizowany jest nieco na uboczu. W jego wnętrzu znajdziemy jedynie jedno pomieszczenie w całości wypełnione horrorowymi dobrociami. Liczne książki poświęcone kinu, czy powieści giallo. Niestety w języku włoskim, ale znajdziemy też półkę z anglojęzycznymi książkami napisanymi przez Cozziego poświęconymi m.in. nurtowi giallo, reżyserowi Lucio Fulciemu, procesowi kręcenia Głębokiej czerwieni i kilku innych. Cena pojedynczej książki to 20 euro. Prócz książek filmy na DVD i Blu-ray, koszulki, płyty winylowe z soundtrackami, czy figurki, ale większość rzeczy piekielnie droga.

Jeśli będziemy mieli szczęście trafimy za ladą sklepu samego Luigiego Cozziego, który opiekuje się sklepem wraz z żoną. Można z nim zamienić kilka słów i wziąć autograf.

W piwnicy sklepu ulokowane jest małe muzeum horroru. Bilet wstępu kosztuje 5 euro i pomimo, że muzeum trąci kiczem to zdecydowanie warto. W środku znajdziemy kilka pomieszczeń wypełnionych scenami i oryginalnymi rekwizytami z filmów obu panów. Zobaczymy tu zmutowane dziecko z Phenomeny, demona z Demonów Lamberto Bavy, których Argento był producentem, rekwizyty z “Kościoła” Michele Soaviego, czy zwłoki kosmity ze słynnego paradokumentu z sekcji zwłoki kosmity, ale jaki on ma związek z Włochami nie mam pojęcia.

Jeśli jesteście w Rzymie wizyta w Profondo Rosso jest obowiązkowa. Jeśli nie stać Was na drogie gadżety kupcie sobie magnes na lodówkę za 5 euraczy, odwiedźcie muzeum, chłońcie atmosferę sklepu. Obaj reżyserzy nie są już najmłodsi, a gdy odejdą nie wiadomo, czy ktokolwiek przejmie po nich prowadzenie sklepu.

Zobacz również