Najlepsze horrory paradokumentalne

Najlepsze horrory paradokumentalne

25 grudnia 2019 0 przez Skaras

Horrory paradokumentalne, filmy found footage, mockumentary to najprościej rzecz ujmując filmy “kręcone z ręki”. Charakteryzują się rozedrganym kadrem, stylizowaniem na film amatorski, ale dzięki temu zyskują na autentyczności i mogą nieźle wystarczyć. Poniżej lista najlepszych horrorów paradokumentalnych w historii.

Cannibal Holocaust / Nadzy i rozszarpani

Amerykańska ekspedycja przyjeżdża do południowoamerykańskiej dżungli, by odnaleźć trójką zaginionych filmowców. Odnajdują jednak ich ciała, oraz szokujące nagrania, które nakręcili. Klasyk filmów mockumentary. Obleśne, mięsiste sceny gore, realizm, szok, ważne przesłanie, dobre wykonanie i… świetna muzyka Riza Ortolaniego.

Trollhunter / Łowca trolli

Trollhunter

Dwójka filmowców poznaje norweskiego łowcę trolli, któremu postanawiają towarzyszyć. Ciężko nakręcić poważny film o trollach, jednak norwegom się to udało. Ciekawa fabuła, dobre aktorstwo, nietuzinkowy temat i nie nudzi jak wiele mockumentaries. Czego chcieć więcej?

Blair Witch Project

Blair Witch Project

Czwórka filmowców wyrusza do lasu, by nakręcić dokument o wiedźmie z Blair. Chyba nie ma co dużo pisać, każdy widział. Klasyk horrorów paradokumentalnych, który wskrzesił gatunek found footage. Niby niewiele się dzieje, niewiele widać, ale nakręcony tak sugestywnie, że włos jeży się na głowie.

Poughkeepsie Tapes / Taśmy z Poughkeepsie

Poughkeepsie Tapes

Dokument o mordercy z Poughkeepsie. Chyba najbardziej ryjący beret mockument. Przebiegły, sadystyczny morderca i wydarzenia, które naprawdę mogły się wydarzyć. Koniecznie zobaczcie!

Megan is Missing

Megan is Missing

Historia nastolatki, która zaginęła, oraz jej koleżanki, która postanowiła ją odnaleźć. przez 90% filmu nic się nie dzieje i oglądamy tylko ględzenie smarkul, ale ostatnie kilkanaście minut filmu to istny terror psychiczny, a jedna ze scen (tak, ta scena) ostro ryje baniak.

What We Do in the Shadows / Co robimy w ukryciu

What We Do in the Shadows

Dokument o życiu kilku wampirów. Idealny przykład na to, że można połączyć mockument i horror z inteligentną komedią. Świetne wykorzystanie motywów wampirycznych i pierwszorzędne wykonanie.

[Rec]

[Rec]

Reporterka hiszpańskiej telewizji zostaje uwięziona w kamienicy, w której szerzy się śmiercionośny wirus. Wartka akcja, realistyczne aktorstwo i klaustrofobiczny klimat spowodowały, że [Rec] stał się jednym z najlepszych mockumentaries wszech czasów.

Afflicted / Dotknięcie mroku

Afflicted

Mockument pokazujący transformację młodego chłopaka w wampira. Może nie trzyma klimatu, ale nakręcony jest pierwszorzędnie i wnosi powiew świeżości do gatunku horrorów paradokumentalnych.

Frankenstein’s Army

Frankenstein's Army

Radziecki oddział pod koniec II Wojny Światowej odkrywa tajny, niemiecki kompleks, w którym tworzono żołnierzy idealnych. Świetny klimat, genialne efekty specjalne i intrygująca tematyka.

Dyatlov pass incident / Tragedia na przełęczy Dyatlova

Dyatlov pass incident

Historia tajemniczej wyprawy górskiej, która skończyła się zgonem ekipy. Nie jest to film wybitny, ale zyskuje dzięki historii, która wydarzyła się w rzeczywistości. Jest ciekawy, nieco przekombinowany, ale w zgrabny sposób opowiadający co mogło się wydarzyć. Przed seansem koniecznie poczytać o prawdziwej wyprawie.

Inne horrory paradokumentalne, które jeszcze można obejrzeć, choć to nic wybitnego: The Visit, Entity, Zlo, The Borderlands.

Zobacz również