Horrory youtube
Najlepsze horrory paradokumentalne

Najlepsze horrory paradokumentalne

25 grudnia 2019 Wyłącz przez Skaras

Horrory paradokumentalne, filmy found footage, mockumentary to najprościej rzecz ujmując filmy „kręcone z ręki”. Charakteryzują się rozedrganym kadrem, stylizowaniem na film amatorski, ale dzięki temu zyskują na autentyczności i mogą nieźle wystarczyć. Poniżej lista najlepszych horrorów paradokumentalnych w historii.

Materiał o najlepszych horrorach paradokumentalnych obejrzysz także na youtube

Cannibal Holocaust / Nadzy i rozszarpani

Amerykańska ekspedycja przyjeżdża do południowoamerykańskiej dżungli, by odnaleźć trójkę zaginionych filmowców. Odnajdują jednak ich ciała, oraz szokujące nagrania, które nakręcili. Okazuje się, że zaginieni nie byli zbyt mili dla miejscowej ludności i ta krwawo postanawia się na nich zemścić. Klasyk filmów mockumentary. Obleśne, mięsiste sceny gore, szokujący realizm, ważne przesłanie jakoby cywilizowani ludzie byli gorsi od dzikusów, dobre wykonanie i… świetna muzyka Riza Ortolaniego.

Trollhunter / Łowca trolli

Trollhunter

Dwójka młodych filmowców poznaje norweskiego łowcę trolli, któremu postanawiają towarzyszyć w jego krucjacie zwalczania baśniowych stworów. Ciężko nakręcić poważny film o trollach, jednak Norwegom się to udało. Ciekawa, nieszablonowa fabuła, dobre aktorstwo trójki bohaterów, nietuzinkowy temat i dobre wykorzystanie grafiki komputerowej, która często potrafi zepsuć klimat.

Blair Witch Project

Blair Witch Project

Czwórka filmowców wyrusza do lasu, by nakręcić dokument o legendarnej wiedźmie z Blair. Żodyn z nich już nie powróci, żodyn. Chyba nie ma co tu dużo pisać, bo chyba nie istnieje osoba, która by tego nie widziała. Klasyk horrorów paradokumentalnych, który wskrzesił gatunek found footage zapoczątkowany przez Cannibal Holocaust. Film nakręcony za skromne $60 000 do tej pory zarobił niemal 250 milionów $. Niby niewiele się dzieje, niewiele widać, ale nakręcony tak sugestywnie, że włos jeży się na głowie.

Poughkeepsie Tapes / Taśmy z Poughkeepsie

Poughkeepsie Tapes

Dokument o mordercy z Poughkeepsie, który terroryzuje małe, amerykańskie miasteczko. Zabójca jest przebiegły, socjopatyczny i bawi się w kotka i myszkę z miejscowymi organami ścigania. Chyba najbardziej ryjący beret paradokument przedstawiony w formie dokumentu telewizyjnego przedstawiającego wywiady z mieszkańcami, policją, a także nagrania z kamer przemysłowych. Mocny, realistyczny i… to mogło wydarzyć się naprawdę. Koniecznie zobaczcie!

Megan is Missing

Megan is Missing

Historia nastolatki, która zaginęła, oraz jej koleżanki, która postanowiła odnaleźć ją na własną rękę. Przez 90% filmu nic ciekawego się nie dzieje – ot oglądamy tylko ględzenie gimnazjalistek o typowych sprawach i problemach dziewczyn w ich wieku, ale ostatnie kilkanaście minut filmu to istny terror psychiczny, a jedna ze scen (tak, piszę o scenie z beczką) ostro ryje baniak.

What We Do in the Shadows / Co robimy w ukryciu

What We Do in the Shadows

Dokument o kilku wampirach mieszkających ze sobą w jednej posiadłości. Idealny przykład na to, że można połączyć mockument i horror z inteligentną komedią. W swoim domostwie żyją wampiry z różnych epok, od starożytności, przez średniowiecze, aż po czasy współczesne. Świetne wykorzystanie motywów wampirycznych, stereotypów o nich z podań i legend, oraz popkultury.

[Rec]

[Rec]

Reporterka hiszpańskiej telewizji kręcąca reportaż o pracy strażaków zostaje uwięziona w kamienicy, w której szerzy się śmiercionośny wirus. Wartka akcja nie zwalniająca nawet na chwilę, realistyczne aktorstwo i zachowania zarówno reporterki, strażaków jak i mieszkańców kamienicy i klaustrofobiczny klimat ciasnych klatek schodowych spowodowały, że [Rec] stał się jednym z najlepszych mockumentaries wszech czasów zgrabnie łącząc film o zombie/zakażonych z  filmem paradokumentalnym.

Afflicted / Dotknięcie mroku

Afflicted

Mockument pokazujący transformację młodego chłopaka w wampira. Może nie trzyma klimatu tak jak poprzednicy, ale nakręcony jest pierwszorzędnie i wnosi powiew świeżości do gatunku horrorów paradokumentalnych, a także wampirycznych.

Frankenstein’s Army

Frankenstein's Army

Radziecki oddział pod koniec II Wojny Światowej odkrywa tajny, niemiecki kompleks, w którym tworzono żołnierzy idealnych łącząc nazistów z machinami wojennymi. Świetny gęsty klimat laboratorium doktora Frankensteina, genialne efekty specjalne (nie używano to cyfrowej obróbki ) i intrygująca tematyka.

Dyatlov pass incident / Tragedia na przełęczy Dyatlova

Dyatlov pass incident

Historia tajemniczej wyprawy górskiej, jaka wydarzyła się naprawdę w Rosji w latach 50tych. Wyprawa Dyatlova skończyła się zgonem ekipy w bardzo niejasnych okolicznościach. Nie jest to film wybitny, ale zyskuje dzięki historii, która wydarzyła się w rzeczywistości. Jest ciekawy, nieco przekombinowany, ale w zgrabny sposób opowiadający co mogło się wydarzyć. Przed seansem koniecznie zapoznajcie się z faktami o prawdziwej wyprawie Dyatlova.

Inne horrory paradokumentalne, które jeszcze można obejrzeć, choć to nic wybitnego: The Visit, Entity, Zlo, The Borderlands.

Zobacz również