Ikony horroru: John Carpenter

Ikony horroru: John Carpenter

12 grudnia 2019 Wyłącz przez Skaras

John Carpenter to Amerykański reżyser, scenarzysta i kompozytor urodzony w 1948 roku. Początkowo uczęszczał na studia muzyczne, gdzie jego ojciec był dziekanem, ale porzucił je i przeniósł się do filmówki (którą również porzucił, aby nakręcić swój pierwszy film).

Dark Star 1974

“Dark Star” 1974, reż. John Carpenter

Carpenter w swej karierze kręcił przede wszystkim horrory, choć zaczął od komedii science fiction “Dark Star” (1974) opowiadającej o załodze statku kosmicznego, na pokład, którego dostaje się obcy przypominający piłkę plażową. Jego kolejny film to trzymający w napięciu film akcji “Assault on Precinct 13”, w którym grupka osób broni się na posterunku przez atakami ulicznego gangu.

They Live

“They Live” 1988, reż. John Carpenter

Filmy, z których jednak najbardziej jest znany to czołowy przedstawiciel gatunku slasher “Halloween” nakręcony w 1978 roku, który doczekał się 7 sequeli, klimatyczna “The Fog” (1980) opowiadająca o duchach atakujących małe miasteczko, ekranizacja książki Johna W. Campbella “Coś” (1980) traktująca o zmiennokształtnym obcym grasującym na antarktycznej bazie, “Christine” (1983) – opowieść o morderczym samochodzie Plymouth Fury, czy “In the Mouth of Madness” (1994) inspirowane prozą H. P. Lovecrafta.

In the mouth of Madness

“In the mouth of Madness” 1994, reż. John Carpenter

Carpenter napisał też muzykę do wielu swoich filmów: “Halloween”, “Escape from New York”, “Big Trouble in Little China”, czy “They Live”.

Carpenter mimo nakręconych wielu świetnych i kultowych filmów nigdy nie przebił się do Hollywood zawsze będą postrzeganym jako reżyser kina klasy B.

Zobacz również