Ciekawostki o World War Z

Ciekawostki o World War Z

16 maja 2024 Wyłącz przez Skaras

Czemu podczas zdjęć do “World War Z” skonfiskowano atrapy broni, w którym momencie można było zobaczyć prawdziwy wybuch jądrowy i jak to się stało, że początkowo żona głównego bohatera miała się prostytuować? Zapraszam do ciekawostek z horroru “World War Z”.

Ciekawostki o World War Z obejrzysz także na Youtube:

W czasie, gdy go nakręcono był najbardziej dochodowym filmem w karierze Brada Pitta.

“World War Z” przegonił “Zombieland”, który był najbardziej dochodowym filmem o zombie w USA, oraz “Resident Evil: Afterlife”, który był najbardziej dochodowym filmem o zombie na świecie. Do dziś posiada oba rekordy.

Peter Capaldi gra lekarza Światowej Organizacji Zdrowia i jest uznawany za “lekarza World Health Organisation, w skrócie WHO”. Dwa miesiące po premierze filmu BBC ogłosiło, że Capaldi zagra tytułową rolę w “Doktorze Who” (2005).

“Segen” oznacza po hebrajsku “porucznika”, a po niemiecku “błogosławieństwo”.

Celnicy w Budapeszcie skonfiskowali 85 atrap karabinów maszynowych i pistoletów, które miały zostać użyte w scenach kręconych na Węgrzech, twierdząc, że broń można aktywować poprzez odkręcenie śrub wypełniających końcówki luf. Węgierskie prawo uznaje, że broń można pozbawić cech użytkowych jedynie wówczas, gdy proces ten jest nieodwracalny.

Oryginalnym autorem zdjęć był Robert Richardson, który opuścił film pod koniec zdjęć, aby rozpocząć pracę nad “Django” (2012), więc zdjęcia dokończył Newton Thomas Sigel. Powtórki zostały nakręcone zaś przez Bena Seresina. Nazwisko Richardsona, któremu przyznano wyłączne autorstwo zdjęć we wczesnych materiałach promocyjnych, później całkowicie usunięto z filmu. Stało się tak podobno dlatego, że film został przekonwertowany do formatu 3-D wbrew jego woli. Zamiast niego Seresin otrzymał wyłączne autorstwo zdjęć. Później Richardson powiedział, że Paramount ingerował również w wygląd filmu, zmieniając jego kolorystykę, a od czasu opuszczenia produkcji przez niego nie otrzymał już żadnej oferty pracy od Paramount.

Kręcenie scen rozgrywających się w Jerozolimie odbywało się na Malcie i było koszmarem. Jednocześnie pracowały dwie ekipy filmowe, oraz setki statystów, więc łatwo było o przekroczenie budżetu. Któregoś dnia strzelaninę trzeba było przełożyć o kilka godzin, bo firma cateringowa nie przygotowała wystarczającej ilości posiłków. Po zakończeniu zdjęć na Malcie ekipa filmowa odnalazła plik zleceń zakupu związanych z obsadą i statystami, które zostały przypadkowo wrzucone do szuflady biurka i zapomniane. Suma ta szła w miliony dolarów.

Kiedy Gerry udaje się do Korei Południowej, tamtejsi żołnierze amerykańscy noszą na mundurach naszywki Drugiej Dywizji Piechoty. Druga Dywizja Piechoty to prawdziwa jednostka wojskowa USA stacjonująca w Korei Południowej, tak jak w filmie.

Pierwotnie w filmie obsadzono Eda Harrisa i Bryana Cranstona, ale obaj zrezygnowali z udziału w obsadzie z powodu konfliktów w harmonogramie.

David Fincher miał był reżyserem planowanej kontynuacji, która połączyłaby go ponownie z Bradem Pittem po ich współpracy przy “Siedem”, “Podziemnym kręgu” i “Ciekawym przypadku Benjamina Buttona”. Fabuła skupiać miała się na Gerrym Lane i jego córce stojących u progu kolejnej epidemii zombie, ale studio ostatecznie zamknęło projekt. Promując swój film “Zabójca” Fincher przyznał, że odczuł ulgę, że kontynuacja nie weszła do produkcji po obejrzeniu serialu “The Last of Us“. Fincher zauważył sporo podobieństw w kierunku, w jakim zmierzała jego anulowana kontynuacja, w tym podobną sekwencję otwierającą i tytułową, oraz dodał, że “The Last of Us oferuje znacznie więcej miejsca na eksplorację tych samych tematów”.

Wybuch nuklearny, który Brad Pitt obserwuje z samolotu po opuszczeniu Korei Południowej był prawdziwy. Wybuch ten to materiał filmowy przedstawiający prawdziwy podwodny wybuch bomby atomowej o pseudonimie Baker przeprowadzony przez Stany Zjednoczone na atolu Bikini w lipcu 1946 roku.

Na początku filmu, w korku, podjeżdża policjant na motocyklu i każe Gerry’emu wracać do samochodu. Za autem znajduje się długi korek uliczny. Sekundę później, kiedy mówi Gerry’emu, żeby pozostał w swoim pojeździe, nagle zostaje potrącony przez ciężarówkę, mimo że gdy podjeżdżał widać było dwa pasy stojących samochodów i taksówek, a żadnej ciężarówki.

Pierwszego rudowłosego zombie, którego zabija Segen można zobaczyć, jak zostaje ponownie zabity, gdy Segen i lekarz WHO uciekają, a następnie raz jeszcze, gdy Gerry przechodzi przez most.

Nie zdziwiło Was, że całkiem znany aktor Matthew Fox grał jedynie niewielki epizod spadochroniarza, który pojawia się w filmie na kilka sekund podczas sceny zabierania Gerry’ego i jego rodziny z dachu wierzowca? Stało się tak dlatego, że pierwotnie Fox miał mieć znacznie więcej czasu antenowego w trzecim akcie filmu, który zaczęto już nawet kręcić. W pierwotnym scenariuszu po ucieczce samolotem z Jerozolimy Gerry Lane i Segen lądują w Rosji, w której oni i wszyscy zdrowi ludzie zostają natychmiast powołani do armii rosyjskiej, aby walczyć z zombie, a osoby starsze i chore są rozstrzeliwane. Kilka miesięcy później, zimą, Lane przekonuje się, że na mrozie zombie poruszają się znacznie wolniej. Nieumarli ostatecznie oblegają Plac Czerwony i walczą z armią zniewolonych ludzi uzbrojonych w broń przypominającą łopaty. W kulminacyjnej scenie bitwy w Rosji, której zdążono nakręcić już 12 minut, Lane walczy z zombie bardziej jak Rambo niż sympatyczna głowa rodziny z wcześniejszych partii filmu, używając nawet chorych żołnierzy jako ludzkich tarcz. W międzyczasie żona Gerry’ego, Karin i ich dzieci zostają umieszczone w obozie dla uchodźców w Everglades, w którym ludzie muszą płacić za towary. Kiedy Gerry’emu w końcu udaje się skontaktować z Karin po długiej nieobecności, okazuje się że zaczęła sie prostytuować z postacią graną przez Foxa, aby zapewnić sobie i swoim dzieciom bezpieczeństwo. Film zakończyłby się w momencie, gdy Lane przedostałby się przez Rosję i wsiadł na statek płynący do USA wraz z Segenem i Simonem, anglojęzycznym towarzyszem. Następnie Gerry miał atakować wybrzeże Oregonu zdeterminowany, by odzyskać żonę. Dzięki temu spadochroniarz miał stać się głównym ludzkim złoczyńcą w sequelu. Ze względu na ciągłe przepisywanie scenariusza, ponowne dokrętki i montaż, jego rola w ostatecznej wersji została zredukowana do zaledwie 5 linijek dialogu.

Kiedy studio Paramount zgodziło się napisać scenariusz od nowa i ponownie nakręcić trzeci akt, aby zakończenie było bardziej stonowane, reżyser Marc Forster przyznał, że odczuł ulgę i szczęście, ponieważ film znacznie bardziej zbliżył się do tego, jak on i Brad Pitt pierwotnie go sobie wyobrażali.

Zobacz również