Filmy podobne do The Last of Us
28 marca 2023The Last of Us to serial na podstawie gry komputerowej opowiadający o zmaganiach dorosłego mężczyzny i dziewczynki w świecie opanowanym zarówno przez zainfekowanych grzybem ludzi jak i złowrogie bandy. Największy minus tego filmu to to, że za szybko się kończy. Jeżeli po skończonym sezonie mało Wam przedstawiam listę produkcji w podobnym klimacie.
To zestawienie obejrzysz także na Youtube:
28 Days Later
Świat w niedalekiej przyszłości wygląda zupełnie inaczej niż teraz. Większość mieszkańców Ziemi została zarażona wirusem wścieklizny pochodzącym od małp i zmieniła się w krwiożercze, brutalne potwory.
Akcja filmu toczy się tytułowe 28 dni po wydostaniu się wirusa z laboratorium. Jim budzi się w opustoszałym Londynie i jeszcze nie wie nic o apokalipsie, która nadeszła podczas jego śpiączki. Łączy on siły z innymi ocalałymi, by przedrzeć się przez niebezpieczne ulice metropolii i znaleźć bezpieczne schronienie.
Film Dann’yego Boyla z 2007 roku trzyma w napięciu jak mało, który horror. Gdy bohaterowie muszą przekradać się między zarażonymi, a najcichszy dźwięk może zdradzić ich pozycję ogląda się jak na szpilkach. Gdy trzeba akcja przyspiesza do szalonego tempa, a kilka krwistych scen zrosi ekran czerwienią. Wrażenie robią także zdjęcia opustoszałego Londynu.
The Walking Dead
Jeśli uważacie, że “The Last of Us” za szybko się kończy polecam Wam “The Walking Dead”. Ten tasiemiec trwający już 11 sezonów powinien dostarczyć Was rozrywki na długie tygodnie.
Serial opowiada losy Ricka, amerykańskiego szeryfa, który musi przetrwać w świecie opanowanym przez hordy żywych trupów. Początkowo towarzyszy mu syn, żona, oraz zastępca. Grupa stopniowo się rozrasta, gdy Rick napotyka na swej drodze innych ocalonych. Na przestrzeni sezonów muszą stawić czoła nie tylko tysiącom nieumarłych, ale także różnorodnym wrogim bandom.
“The Walking Dead” to serial na podstawie popularnego komiksu łączący w sobie kino przetrwania, zombie movie i dramat społeczny. Film w równym stopniu skupia się na walce o życie w świecie opanowanym przez żywe trupy, co na interakcjach między bohaterami.
W serialu poznamy wiele ciekawych, charakterystycznych postaci zarówno tych dobrych, jak i złych. Rick przechodzący przemianę od postępującego właściwie ojca do bezwzględnego zabójcy. Daryl nie rozstający się ze swą kuszą. Neegan wszędzie chodzący ze swym kijem baseballowym, czy przywódczyni zombie “Alfa” to tylko niektóre z dziesiątek ciekawych postaci.
The Road
Samotny ojciec z synem przemierzają postapokaliptyczne Stany Zjednoczone. Większość ludzi wymarła, a ci którzy pozostali stali się całkowicie bezduszni i skupieni na przetrwaniu. Plagą stał się kanibalizm. Ojciec postanowił być jednak dobrym w świecie zalanym przez falę zła.
“Road” z 2009 roku nie pokazuje co wywołało apokalipsę. Nie wiemy także za dużo o samym ojcu i synu poza strzępami w retrospekcji ich dawnego życia. Przedstawiony świat jest szary i przygnębiający, a ludzie nastawieni złowrogo toteż ojciec stara się ich unikać. I za wszelką cenę uniknąć również kanibalizmu.
“Droga” nie jest filmem widowiskowym, ani spektakularnym. Nie ma tu strzelanin, wybuchów, pościgów. Skupia się natomiast na ludziach. Na ich zachowaniu w obliczu skrajności. Jedni wybierają prawo dżungli, gdzie silniejszy pożera słabszego. Ojciec chce się od tego odciąć pokazując synowi co oznacza człowieczeństwo. Ale czy można oceniać którąkolwiek ze stron?
“Droga” to stonowany film dający do myślenia, ukazujący nowy, brutalny świat, w którym tli się jednak płomyczek nadziei.
Ciche miejsce 2
“Ciche miejsce 2” to sequel hitu z 2018 roku, w którym to Ziemię atakują potwory z kosmosu reagujące agresją na najmniejszy dźwięk. O ile w jedynce większość akcji rozgrywała się na jedenj farmie tak sequel zamienia się w dramat przetrwania połączony z kinem drogi.
Evelyn wraz z dwójką dzieci opuszcza bezpieczną przystań jaką była jej farma i udaje się do najbliższego miejsca, o którym wie, że ktoś jeszcze tam przetrwał. Jej córka, głuchoniema Regan, odkrywa dzięki audycji w radio, że na pobliskiej wyspie żyją inni ludzie i postanawia samotnie do nich wyruszyć. Przyjaciel Evelyn podąża jej śladem, aby zawrócić dziewczynkę do domu.
Gdy mała Regan wyrusza w swą podróż produkcja Krasinskiego zamienia się w typowe kino survivalowe. Dwójka bohaterów przemierza bezdroża i opuszczone obiekty, eksplorując je w poszukiwaniu surowców i unikając potworów.
Bohaterowie tylko w nielicznych sytuacjach są zmuszeni do bezpośredniej konfrontacji z kosmicznymi potworami wybierając raczej przekradanie się obok nich tak jak miało to miejsce w “The Last of Us” i zainfekowanymi grzybem. Jak to zwykle bywa w postapokaliptycznym świecie potwory to nie jedyne zagrożenie z jakim przyjdzie się zmierzyć bohaterom.
Black Summer, sezon drugi
Przez świat przetacza się pandemia zombie. Serial opowiada o matce i córce, które wraz z kilkoma innymi osobami przedzierają się przez Stany Zjednoczone, aby odnaleźć lotnisko, z którego będą mogły przetransportować się w bezpieczne miejsce.
Podobnie jak w “The Last of Us” fabuła drugiego sezonu “Black Summer” skupia się na dorosłej osobie, która wraz z dzieckiem przemierza lasy, bezdroża i inne dzikie tereny starając się dotrzeć do celu. Przeszkadzać w tym będą rzecz jasna zainfekowani wirusem zombie, a także nieprzychylni ludzie, którzy aby ptrzetrwać nie zawahają się strzelić w plecy.
Tak jak pod koniec pierwszego sezonu “The Last of Us” tak i tutaj cała fabuła rozgrywa się w zimę także krajobrazy zasypane śniegiem i śnieżyce będą towarzyszyły nam cały sezon.
W równym stopniu co na walce o przetrwanie w niegościnnym klimacie, oraz konfrontacje z zagrożeniem twórcy skupili się na budowaniu relacji pomiędzy bohaterami. Stopniowo poznajemy ich motywacje i charaktery, dzięki czemu bohaterowie z czasem nabierają głębi.