Najlepsze horrory dziewczyńskie – Monika Stolat

Najlepsze horrory dziewczyńskie – Monika Stolat

11 czerwca 2020 Wyłącz przez Skaras
Tagi: najlepsze horrory

Zestawienie przygotowała Monika Stolat, dyrektorka festiwalu horroru, fantastyki i kina gatunkowego – Splat!FilmFest  szefowa przeglądu kina klasy B – Filmy Najlepsze z Najgorszych.

Zestawienie nieco subiektywne i podstępne, zawiera horrory, thrillery a nawet jeden wyjątkowo osobliwy melodramat. A niech tam! Dziewczyny i chłopaki, oglądajcie strasznie fajne filmy!

Under the Shadow (2016)

Under the Shadow

Rzecz dzieje się w Teheranie lat 80. w chaosie wojny irańsko-irackiej. Shideh to młoda matka i studentka, która zostaje wydalona z uczelni za zaangażowanie w aktywizm lewicowy. W budynek, w którym mieszka Shideh trafia pocisk a wraz z nim dom nawiedza Dżin – demoniczny duch ze Środkowego Wschodu. Gdy kobieta z dzieckiem, boso, przez noc, przerażona ucieka przed demonem, nadzieją wydaje się napotkane wojsko, lecz żołnierze zamiast pomóc aresztują Shideh, bo akurat nie ma na sobie hidżabu i odsłoniła włosy… to dopiero horror.

Carrie (1976)

Carrie

Carrie jest dojrzewającą, nieśmiałą szarą myszką dręczoną przez rówieśników. Gdy upokorzenie w szkole osiąga apogeum nastolatka ujawnia swoje telekinetyczne zdolności. Film Briana De Palmy oparty jest na prozie Stephena Kinga ale wiele wskazuje na to, że paranormalne zdolności głównej bohaterki to nie tylko fikcja literacka czy filmowa. Zapytajcie swoich koleżanek, czy nie miały kiedyś choć trochę podobnej sytuacji. Możecie być zaskoczeni. Wierzcie lub nie ale słowa, emocje i myśli mają wielką moc. Nie zadzierajcie z wkurzonymi dziewczynami.

Mother! (2017)

Mother!

Młode małżeństwo i ich położony na uboczu dom odwiedzają goście. Kobieta stara się zachować porządek i harmonię, ale mężczyzna wpuszcza do środka coraz to nowe, nieproszone osoby, które regularnie demolują budynek. To horror naszpikowany symboliką. Do mnie dociera najbardziej jako przejmująca alegoria Matki Ziemi, którą bezrozumnie wykorzystujemy i dewastujemy, nie rozumiejąc nawet, że niszczymy swój własny dom i matkę, która o nas dba do samego końca. Końca, który wydaje się być coraz bliżej.

Hagazussa (2017)

HAGAZUSSA

Ludowy horror, którego akcja dzieje się w XV wieku w Alpach. Albrun i jej matka żyją w odległej chacie, głęboko w górskim lesie. Kiedy matka umiera, samotna Albrum jest piętnowana i posądzana o czary przez mieszkańców gór. Z czasem kobieta sama zaczyna wierzyć w mroczną obecność. Zaciera się granica między rzeczywistością a światem jej urojeń. Kolejny znakomity horror przypominający, że ze wszystkich potworów najstraszniejsi są ludzie.

A Girl Walks Home Alone at Night / O dziewczynie która wraca nocą sama do domu (2014)

O dziewczynie która wraca nocą sama do domu

Film o dziewczynie, która w niezwykle niebezpiecznym mieście Bad City wraca sama nocą do domu. Ale wiesz co? To jej trzeba się bać. Dziewczyna jeździ na desce, nosi tradycyjny, irański czador, słucha dobrej muzyki i pije ludzką krew. To chyba najbardziej hipsterska wampirzyca w historii kina. Dla fanki horrorów taka kumpela to marzenie.

Onibaba / Kobieta-diabeł (1964)

Onibaba - Kobieta Diabeł

Średniowieczną Japonię wyniszcza okrutna wojna domowa. Dwie wieśniaczki: żona walczącego w wojnie samuraja i jej teściowa, ukrywają się w wysokich trawach trzciny i mordują zbłąkanych żołnierzy a ich ekwipunek sprzedają. Film sprawdza się zarówno jako kino grozy i jako dramat psychologiczny o rzeczach ważnych. Zniewala niesamowitą atmosferą, świetną jazzową muzyką i niemal czujesz na własnej skórze ten wiatr, który buja trzcinami ukrywającymi zło. Absolutne arcydzieło.

I spit on Your Grave / Pluję na twój grób (1978)

I spit on Your Grave - Pluję na twój grób

Jennifer Hills wjeżdża do domku w lesie by w spokoju pracować nad nad swoją nową książką. Na młodą i atrakcyjną kobietę zwraca uwagę banda miejscowych chuliganów. Ostatecznie pisarka zostaje brutalnie zgwałcona i tylko cudem uchodzi z życiem. Jennifer postanawia własnoręcznie wymierzyć sprawiedliwość. Szykuje brutalną zemstę. I bardzo dobrze! Film banowany w niektórych krajach i kontrowersyjny nawet do dziś. Jeden z czołowych przedstawicieli nurtu rape and revenge.

Kissed / Zimny pocałunek (1996)

Kissed - Zimny pocałunek

Sandra od dziecka miała obsesje na punkcie śmierci. Jako mała dziewczynka urządzała pogrzeby każdemu znalezionemu truchełku. Teraz pracuje w domu pogrzebowym. To idealne miejsce dla kobiety czującej silny pociąg do śmierci. Film przywodzi na myśl „Nekromantika” ale tylko i wyłącznie ze względu na ten szczególny temat. Tak naprawdę to jest melodramat. Wiedzieliście, że o nekrofilii można kręcić filmy romantyczne, liryczne, poetyckie? No to już wiecie. Dziwne, ale ten film dokładnie taki właśnie jest, piękny.

Hounds of Love / Ogary miłości (2016)

Hounds of Love - Ogary miłości

Połowa lat 80., Australia. Nastoletnia Vicki zostaje porwana przez dwójkę niezrównoważonych kochanków. Przykuta do łóżka i maltretowana, próbuje zburzyć maniakalną więź porozumienia między parą psychopatów. Doskonała gra aktorska, perfekcyjnie oddana sceneria lat 80., porywająca ścieżka dźwiękowa, dbałość o szczegóły, piękne zdjęcia i brutalne obrazy przemocy przeplatane pobudzającymi wyobraźnię niedopowiedzeniami, składają się na jeden z tych filmów, które odpychają i zachwycają w tym samym czasie.

Midsommar / Midsommar. W biały dzień (2019)

Midsommar. W biały dzień

Grupka młodych Amerykanów spędza wakacje w odizolowanej od cywilizacji szwedzkiej wiosce. Mieszkańcy właśnie obchodzą prastare święto związane z letnim przesileniem. Byłam na tym filmie z chłopakiem, z którym wtedy akurat się spotykałam. Co ciekawe, on wyszedł przerażony typowymi scenami grozy, a ja przejęta scenami związanymi z emocjonalną huśtawką, na której wbrew swej woli bujała się główna bohaterka, a którą zafundował jej partner. I dla mnie i dla niego był to seans traumatyczny. Polecam.

Monika Stolat Splat 2019Monika Stolat
dyrektorka Splat!FilmFest
facebook.com/splatfilmfest
splatfilmfest.com

Zobacz również