Kim są inżynierowie, twórcy Obcych

Kim są inżynierowie, twórcy Obcych

27 lipca 2023 Wyłącz przez Skaras

Kim są inżynierowie, rasa z uniwersum Obcego. Skąd pochodzą, dlaczego stworzyli xenomorphy i co się z nimi stało? Dziś odpowiem na te pytania.

Inżynierowie zwani również space jockeyami, konstruktorami, czy Malakakami są niemal wymarłą rasą superinteligentnych kosmitów. Uważani są za siewców życia we wszechświecie. To oni stworzyli gatunek ludzki na Ziemi. Inżynierowie byli bardzo zaawansowani technologicznie. Ich nauka przewyższała nawet dokonania Predatorów.

Ich matczyną planetą jest tak zwana Paradise. Można to wywnioskować po rozmowie androida Davida z dr Shaw w filmie “Prometeusz“. Ludzkość pierwszy raz nawiązuje kontakt z tą rasą na planecie Acheron, na którą przybywa statek kosmiczny Nostromo w odpowiedzi na sygnał S.O.S. W rozbitym statku, który tam zastają odnajdują skamieniały skafander pilota, którym był właśnie członek rasy Inżynierów.

Inżynierowie budową ciała, oraz DNA przypominają ludzi. Posiadają imponujące około 250cm wzrostu, oraz wagę przewyższającą 150kg. Ich sylwetka jest atletyczna o dobrze rozwiniętym układzie kostno-mięśniowym, oraz długich i silnych kończynach. Skóra Inżynierów jest całkowicie pozbawiona owłosienia o kolorze białym z widocznymi naczyniami krwionośnymi. Inżynierowie prawdopodobnie nie posiadają pigmentu skóry zwanego melaniną, który jest niezbędny przy zamieszkiwaniu terenów o dużym nasłonecznieniu stąd wniosek, że na ich rodzimej planecie dociera niewiele promieni słonecznych.

Ich głowa posiada mocno uwydatnione łuki brwiowe i głęboko osadzone czarne oczy. Ich głos jest głęboki, ochrypły i chropowaty, wzbudzający grozę. Płuca Inżynierów są wydajniejsze niż ludzkie. Potrafią oddychać zarówno ziemskim powietrzem jak i toksycznymi gazami na planecie LV-223. Ich krew jest ciemnego koloru.

Inżynierowie widywani byli w bioskafandrach – ściśle przylegających, żebrowatych kombinezonach, których używali m.in. do podróży międzyplanetarnych. Skafandry prawdopodobnie pomagały w termoregulacji chroniąc przed nadmiernym wyziębieniem, a także wymiany gazowej sądząc po tubie wystającej z hełmu na wysokości ust i nosa.

Cykl życia Inżynierów zbliżony jest do ludzkiego. Inżynierowie również się starzeją i zapewne umierają ze starości, ale żyją dużo dłużej od ludzi. Rozmnażają się prawdopodobnie tak jak ludzie.

Nie wiadomo za wiele o ich kulturze prócz tego, że budowali wielkie miasta pełne gigantycznych budowli. Sądząc po licznych płaskorzeźbach na ich statkach można przypuszczać, że rozwinęli sztukę jak wszystkie wysoko rozwinięte rasy.

Po dodatkowych scenach z “Prometeusza” można wywnioskować, że ich społeczeństwo podzielone jest na kasty. W wyciętych scenach widać starsze osobniki odziane w długie płaszcze.

Inżynierowie posługują się językiem brzmiącym jak różne starożytne dialekty ludzkie. W wyciętych scenach android David przemawiał do Inżyniera stosując mieszankę antycznej ludzkiej mowy, a kosmita zdawał się ją rozumieć, a nawet logicznie odpowiadać.

Około 2000 lat przed wyprawą Prometeusza na LV-223, stacjonujący tam Inżynierowie opracowują plan zniszczenia ludzkości z nieznanych powodów, poprzez uwolnienie patogenu, który stworzyli w tym celu. Jednak późniejsze wydarzenia sugerują, że tracą kontrolę nad patogenem, co prowadzi do śmierci wszystkich Inżynierów z wyjątkiem czterech. Ci, którzy przeżyli, znajdują schronienie na pokładzie swojego statku, hibernując się w komorach na mostku statku.

Dlaczego Inżynierowie stworzyli xemomorphy?

W filmach “Prometeusz” i “Obcy: przymierze” to android David stworzył xenomorphy. Jest to jednak błędna teoria, gdyż na statku Inżynierów Acheron, który rozbił się tysiące lat przed powstaniem Davida załoga Nostromo odnalazła jaja obcych. Co więcej skamielina Space Jockeya posiadała rozerwaną klatkę piersiową co stanowi dowód, że pilot był zainfekowany przez facehuggera. W komiksie “Obcy Apokalipsa: Anioły Zniszczenia” to Inżynierowie stworzyli xenomorphy półtora miliarda lat temu. Nowa rasa wymknęła się jednak spod kontroli i zdziesiątkowała swych stwórców.

Innym dowodem na to, że xenomorphy nie zostały stworzone przez Davida jest płaskorzeźba na ścianach świątyni Inżynierów w “Prometeuszu” na której widać xenomorficzne wizerunki.

Inżynierowie zafascynowani biotechnologiami tworzyli życie w całym wszechświecie. Na początku “Prometeusza” widzimy jak jeden z Inżynierów na Ziemi wypija czarną maź tym samym się poświęcając i rozpadając na pojedyncze łańcuchy DNA dając życie na niebieskiej planecie. Można przypuszczać, że Inżynierowie eksperymentowali z różnymi formami życia i stworzyli xenomorphy jako broń doskonałą. Jednak broń ta obróciła się przeciwko nim.

źródła:
alienhive.pl

Zobacz również