Kim jest Smakosz z Jeepers Creepers?

Kim jest Smakosz z Jeepers Creepers?

18 maja 2023 Wyłącz przez Łukasz Karaś
Tagi: monster movie

Kim jest Smakosz, potwór znany z popularnej serii horrorów Jeepers Creepers, skąd pochodzi, jakie ma moce i czemu zabija? Dziś odpowiadam na te pytania.

Materiał o tym kim jest Smakosz obejrzysz także na Youtube:

Creeper to starożytny, tajemniczy demon szukający ludzkich narządów, które mógłby pożreć zastępując tym samym swe własne, uszkodzone organy. Poluje co 23 lata przez 23 dni budząc się na wiosnę.

Jego początki giną w pomroce dziejów, lecz mówi się, że ma setki lat i istnieje “odkąd człowiek pierwszy raz stanął wyprostowany. Może nawet wcześniej”.

W filmie geneza Creepera nie jest wyjaśniona, ale zajął się nią komiks “Jeepers Creepers: Trail of the Beast”. Aztekowie wierzyli, że jest wcieleniem ich boga-węża Quetzelcoatla. Widywano go jak przyjmował i zjadał ludzkie serca składane w ofierze podczas rytuałów.

Okazuje się, że Smakosz odpowiedzialny jest również za zniknięcie kolonistów Roanoke pod koniec lat osiemdziesiątych XVI wieku. Pierwszej angielskiej osadzie na terenie Ameryki, której wszyscy koloniści zaginęli bez śladu w tajemniczych okolicznościach. Teraz wiemy dlaczego.

Creeper wyglądem przypomina człowieka ze zwierzęcymi cechami. Zwykle nosi postrzępiony, XIX-wieczny prochowiec, kapelusz z szerokim rondem i stare spodnie, aby upodobnić się do człowieka. W filmie “Jeepers Creepers 3” nosi także czerwony sweter. To przebranie jest skuteczne na odległość, ale zawodzi w momencie, gdy uwidacznia się jego twarz. W pierwszym filmie nosił ciężkie buty, ale zrzucił je na potrzeby kontynuacji, odsłaniając chwytne, ptasie szpony. Skóra Creepera pokryta jest grubymi, ciemnozielonymi łuskami, a jego palce zakończone są haczykiem. Jego twarz ma wydatne policzki, otaczające zestaw przypominających igły zębów. Większość jego głowy jest łysa, z wyjątkiem kępki krzaczastych, białych włosów z tyłu głowy. Na nosie ma umieszczone trzecie nozdrze. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą jest jego “kaptur”. Zazwyczaj płasko leży na głowie, ale w momencie zagrożenia lub wzburzenia może go rozwinąć ukazując palczaste wypustki pokrytę błoną.

Creeper ma również parę nietoperzych skrzydeł złożonych na plecach schowanych pod prochowcem, które może na życzenie rozwinąć i wzbić się w powietrze.

Podczas gdy działania Creepera w dużej mierze koncentrują się na polowaniu, okazuje się, że ma on pokręcone poczucie estetyki i poświęca czas ze swojego krótkiego 23-dniowego okresu czuwania, aby skupić się na twórczych przedsięwzięciach. Tworzy groteskową sztukę, zszywając skórę i ciała, by umieścić je na ścianach swojej kryjówki jako formę dekoracji. Rzeźbi też obrazy na rękojeściach swoich noży lub przyczepia skórę i zęby do swojej broni, próbując ją ozdobić. Wydaje się również, że posiada prymitywną wiedzę na temat biologii człowieka i praktyki medycznej, ponieważ jest w stanie zachować ludzkie ciała w doskonałej formie, jakąś nieznaną metodą. Creeper najwyraźniej ma również pewien poziom zdolności mechanicznych, co można wywnioskować z faktu, że jego ciężarówka jest podrasowana.

We wszystkich filmach Creeper ma dość pokręconą osobowość. Wydaje się, że lubi bawić się swoimi ofiarami przed ich zabiciem. Robiąc to, nie tylko dobrze się bawi, ale także podsyca większy strach u swych ofiar. Smakoszowi nie robi różnicy kto padnie jego ofiarą posuwając się nawet do zabijania dzieci, aby dalej żyć. Dowodem na to jest fakt, że w Departamencie Policji w Poho wywieszono plakaty z zaginionymi dziećmi, za które możemy przypuszczać, odpowiedzialny jest Creeper. Również porwanie młodego Billy’ego Taggerta na początku drugiego filmu na to wskazuje.

Według Jezelle z pierwszego filmu, kiedy Creeper poczuje zapach czegoś, co lubi, nie może przestać polować na swoją ofiarę, dopóki nie dostanie tego, po co przyszedł.

Według Darry’ego z drugiego filmu Creeper nie zna litości i pochłania wszystko.

W Jeepers Creepers 3 Dan Tashtego wspomina, że wrony podążają za Creeperem, dokądkolwiek się uda, wskazując, że ptaki wydają się mieć szczególny związek ze stworzeniem. W filmach co najmniej jedna wrona pojawia się jako znak obecności Creepera, nawet podczas jego hibernacji.

Creeper ma zdolność regeneracji dowolnej części swojego ciała poprzez pożeranie podobnej części ofiary. W ten sposób przetrwał wieki, uzupełniając swoje zniszczone ciało, żywiąc się ludzkimi częściami zamiennymi. Zdolność działa również jako czynnik leczący, ponieważ Creeper może odrzucić zranione lub okaleczone części ciała po spożyciu wersji zastępczej.

Creeper posiada trzecie nozdrze na grzbiecie nosa, które pozwala mu wyczuwać określone narządy swoich ofiar. Ten drugi zmysł węchu może wykryć istotne części tylko wtedy, gdy ofiara odczuwa strach.

Creeper ma nadludzką siłę i szybkość. Jest wystarczająco silny, aby przewracać samochody, rozrywać ich ramy i wyrywać części ludzkiego ciała gołymi rękoma. Potrafi wspinać się po pionowych powierzchniach jak pająk i jest dobrze walczy wręcz i bronią miotaną.

Creeper nie mówi w żadnym z filmów, ale w usuniętej scenie z pierwszego filmu wypowiada z południowoamerykańskim akcentem zdanie: “Ona nie pachnie zbyt dobrze… Darius”. Jednak przez resztę czasu jego mowa składa się głównie z zwierzęcych pomruków i ryków, a może krzyczeć wystarczająco głośno, by rozbić szkło i zabić kilka wron i kruków naraz. Znany jest również z gwizdania piosenki Jeepers Creepers. Creeper z pierwszego filmu ma stary gramofon w swojej kryjówce i wydaje się, że lubi muzykę i piosenki z początku XX wieku, stąd tytuł filmu Jeepers Creepers.

Jak wspomniałem prócz walki wręcz Creeper lubi polować na swe ofiary również przy pomocy różnorodnego arsenału. Zwykle nosi sztylety i gwiazdki do rzucania wykonane z mięsa i kości swoich ofiar. W pierwszym i trzecim filmie używa również średniowiecznego topora bojowego, wystarczająco ostrego, by jednym zamachem przeciąć kość i stalowy łańcuch. W Jeepers Creepers 3 rzuca również włócznią na znaczną odległość, przybijając jednocześnie dwóch nieszczęsnych nastolatków do drzewa. Możliwe, że Smakosz ma jakiś psychiczny związek ze swoją bronią, gdyż kilka razy widzieliśmy, że może wezwać niektóre z nich do swojej ręki, bądź sterować trajektorią ich lotu.

Creeper jeździ dużą, zardzewiałą ciężarówką dostawczą z lat czterdziestych XX wieku, której używa do transportu ciał i straszenia ofiar, aby wyczuć ich strach. Opisana jako rzeźnia na kołach, ciężarówka została mocno zmodyfikowana w stosunku do swojego pierwotnego projektu. Ma przyczepiony pług do taranowania innych samochodów i podrasowany silniki pozwalający na poruszanie się z wysokimi prędkościami.

źródło:
jeeperscreepers.fandom.com

Zobacz również