Kim jest Pinhead, przywódca cenobitów?

Kim jest Pinhead, przywódca cenobitów?

19 lipca 2023 Wyłącz przez Łukasz Karaś

Materiał ten obejrzysz także na Youtube:

Pinhead nazywany także Piekielnym Księciem i Przywódcą Cenobitów jest głównym antagonistą serii “Hellraiser”. Jego imię pochodzi od gwoździ powbijanych w jego łysą głowę.

Pinhead jak i reszta cenobitów opisywany jest jako “demon dla jednych. Anioł dla innych”. Pinhead pochodzi z piekielnego wymiaru przypominającego wielki labirynt, którym rządzi tajemniczy Leviathan. Tam prowadzi sadomasochistyczne eksperymenty na ludziach, którzy zaprzedali swoje dusze.

Pinhead pierwszy raz pojawia się na kartach powieści “Hellbound Hearth” angielskiego pisarza Clive’a Barkera w 1986 roku. Tam opisywany jest jako postać androgeniczna, o nieokreślonej płci posiadająca cechy zarówno męskie jak i żeńskie. W serii filmowej w pierwszych ośmiu częściach w Pinheada wcielił się męski aktor Doug Bradley. Dopiero w reboocie serii z 2022 roku demona sportretowała Jamie Clayton – transseksualna aktorka i to ten wizerunek jest najbliższy książkowemu pierwowzorowi. Do tej pory Pinhead pojawił się w 11 filmach, książkach i licznych komiksach.

Pinhead jak i jego cenobici lubowali się w zadawaniu bólu i przyjemności ludziom, którzy zawarli z nim pakt. Najbardziej lubił obdzierać swe ofiary ze skóry, czy rozrywać je łańcuchami.

Łysa głowa demona jest wytatuowana w przecinające się linie, a w każdym przecięciu wbity jest długi gwóźdź wystający do połowy. Jego skóra jest blada, miejscami otwarta by odsłonić żywe mięso znajdujące się pod nią. Pinhead nosi długi, czarny, skórzany płaszcz, a jego skóra spleciona jest z tkaniną jego szat. U jego pasa wiszą narzędzia chirurgiczne: piła do amputacji, wiertło trepanacyjne, małe dłuto i trzy srebrne strzykawki.

Motywacje Pinheada zmieniały się wraz z kolejnymi częściami filmów. Początkowo był zwykłym demonem, jednak z czasem jego ambicje zaczęły rosnąć i pragnął panować nad światem. Innym razem przedstawiany był jako sędzia, który karał ludzi za ich grzechy.

Skąd wziął się Pinhead?

Pinhead tak jak i każdy inny cenobite był niegdyś człowiekiem. Nazywał się Elliot Spencer i urodził się w wiktoriańskiej Anglii w 1887 roku. Był kapitanem podczas I Wojny Światowej. Spencer cierpiał na zespół stresu pourazowego. Rozczarowany życiem, oraz człowieczeństwem po doświadczeniach podczas wojny stracił wiarę w Boga. Rozpoczął swoją tułaczkę po ziemi oddając się cielesnym przyjemnością gardząc wyższymi celami. W 1921 roku w Indiach Brytyjskich odnalazł kostkę Le Marchanda i przyzwał cenobitów jednocześnie dołączając do ich szeregów. Elliot Spencer przestał być człowiekiem i zapomniał o wszystkich wydarzeniach ze swojego poprzedniego życia. Stał się potężnym przywódcą cenobitów – Pinheadem.

Jakie moce ma Pinhead?

Pinhead ma potężne moce nadnaturalne. Na zawołanie może przyzwać łańcuchy i haki, które rozdzierają jego ofiary na kawałki. Łańcuchy te są całkowicie podporządkowane jego woli, może nimi sterować za pomocą myśli.

Pinhead jest bardzo odporny na obrażenia fizyczne. Zarówno broń palna jak i futurystyczna broń przyszłości nie robią na nim wrażenia.

Jego zdolności pozwalają mu teleportować się, wywoływać iluzje, tworzyć przedmioty z niczego, a także przemieniać ludzi w cenobitów.

Jednak, aby Pinhead trafił do naszego świata ktoś musi ułożyć kostkę Le Marchanda w konfigurację lamentu. Wtedy to demon oferuje układającemu spełnienie marzeń w zamian za podpisanie na siebie wyroku wiecznego cierpienia w jego piekielnym wymiarze. Pinhead uwielbia obserwować katusze ludzi, którzy zgodzili się na jego warunki.

Druga część franczyzy “Hellbound: Hellraiser 2” pokazuje, że przypomnienie cenobitom ich poprzedniego życia jako człowieka potrafi osłabić ich fizycznie i sprawić, że staną się bardziej podatni na ataki.

Pinhead posługuje się własnym kodeksem honorowym. Atakuje tylko tych, którzy ułożyli kostkę Le Marchanda i tych, którzy przeszkadzają mu w realizacji jego planów. Oszczędził nawet życie Tiffany i Emmy, które zostały wrobione w ułożenie kostki.

Zobacz również