Horror quiz
Ikony Horroru: Dyanne Thorne

Ikony Horroru: Dyanne Thorne

6 lutego 2020 Wyłącz przez Skaras

Dyanne Thorne urodziła się w 1936 roku w USA. Karierę aktorską rozpoczęła w latach 60tych XX wieku. Jej pierwsza większa rola odbyła w dramacie „Sin in the Suburbs” z 1964 roku. Rok później zagrała w krótkometrażowym filmie „Encounter” u boku debiutującego Roberta Deniro (byli jedynymi aktorami w filmie), a w 1971 roku w  komedii fantasy „Pinnochio”.

Dyanne Thorne - Ilsa

Swoją przygodę z kinem grozy rozpoczęła w 1971 roku w horrorze „Point of Terror” opowiadającym o piosenkarzu, który zostaje uwikłany w morderstwo, a rok później zagrała królową czarownic w kolejnym horrorze „Blood Sabbath”.

Prawdziwą sławę jednak zyskała wcielając się w rolę komendanta obozu koncentracyjnego nazistowskich niemiec w filmie „Ilsa – She wolf of SS”. Ten klasyk kina nazisploitation łączący elementy horroru z filmem erotycznym okazał się wielkim sukcesem i był początkiem boomu dla kina nazisploitation. Główna bohaterka to cycata sadystka-nimfomanka torturująca fizycznie więźniów, wykorzystująca ich seksualnie, a także przeprowadzająca na nich eksperymenty pseudomedyczne.

Dyanne Thorne - Ilsa

Pomimo śmierci jaką postać Ilsy poniosła w „Elzie – wilczycy z SS” (bo taki był polski tytuł) film doczekał się trzech sequeli, w których Dyanne Thorne kolejno wcielała się w strażniczkę haremu arabskiego szejka w „Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks” (1976), komendanta radzieckiego gułagu w „Ilsa the Tigress of Siberia” (1977), oraz opiekunkę żeńskiego więzienia w ameryce południowej w „Ilsa, the Wicked Warden” (1977).

She wolf of the SS

Dyanne zagrała także niewielkie role w horrorach „Hellhole” (1985), „House of the Witchdoctor” (2013), oraz „House of Forbidden Secrets” (2013).

Zmarła 28 stycznia 2020 roku.

Zobacz również