10 ciekawostek z horroru Obecność

10 ciekawostek z horroru Obecność

11 marca 2024 Wyłącz przez Skaras

Dlaczego podczas premiery Obecności wynajmowani byli księża, ile osób naprawdę zginęło w domu Perronów i co łączy film Wana z horrorem Amytiville? Oto 10 ciekawostek z filmu “Obecność”.

Materiał ten obejrzycie także na Youtube:

Film otrzymał kategorię R, co oznacza, że osoby poniżej 17go roku życia mogą go oglądać tylko z opiekunem mimo, że nie zawierał ani scen seksu, ani nagości, używano w nim niewiele wulgaryzmów, przemoc była stonowana i bezkrwawa, a alkohol, czy palenie tytoniu pojawiało się sporadycznie. Twórcy filmu chcieli otrzymać kategorię PG-13, która niosłaby ze sobą większe dochody i poprosili komisję cenzorską o wskazówki, które sceny należałoby wyciąć. Komisja stwierdziła, że film jest tak przerażający, że żadne cięcia nie sprawią, że film będzie odpowiedni dla młodszego widza.

Kiedy film był wyświetlany na Filipinach, niektóre kina musiały zatrudniać księży katolickich, aby przed jego emisją pobłogosławili widzów. Było to spowodowane tym, że niektórzy widzowie zgłosili “negatywną obecność” po obejrzeniu filmu. Księża zapewniali widzom także pomoc duchową i psychologiczną.

Stan Rhode Island nie wymaga od sprzedawców domów ujawniania potencjalnym nabywcom udokumentowanej historii działalności przestępczej w danym miejscu (nie mówiąc już o rzekomych nawiedzeniach o zjawiskach paranormalnych i nadprzyrodzonych). To dlatego Perronowie nie byli świadomi wszystkich poprzednich wydarzeń.

Film pobił rekordy kasowe, przynosząc w sumie 41 milionów dolarów w weekend otwarcia. Jest to trzeci najbardziej dochodowy weekend otwarcia horroru z oceną R, po “Paranormal Activity 3” (2011) i “Hannibalu” (2001). Obecność zarobiła łącznie 137 milionów dolarów w samym USA.

Prawdziwa lalka Annabelle była w rzeczywistości używaną lalką Raggedy Ann, kupioną przez matkę Donny w sklepie hobbystycznym i była znana z tego, że nie tylko zostawiała notatki na kartce papieru, mimo, że w pobliżu nie było takiej kartki, ale także atakowała chłopca o imieniu Lou, w tajemniczy sposób zostawiając ślady pazurów na jego klatce piersiowej. Twórcy filmu postanowili stworzyć na potrzeby filmu bardziej złowrogą lalkę z porcelany.

James Wan chciał, aby Obecność miała atmosferę klasycznego horroru Nawiedzony Dom z 1983 roku. Co ciekawe, Lili Taylor, która w filmie gra Carolyn Herron, wystąpiła także w remake’u Nawiedzonego domu z 1999 roku.

Pod koniec filmu Lorraine Warren po telefonicznej rozmowie mówi Edowi, że ksiądz chce omówić pewną sprawę na Long Island. Tym przypadkiem jest sprawa Amityville, która była podstawą “Horroru Amityville” (1979).

Zanim do domu wprowadzili się Perronowie mieszkało w nim i umarło osiem pokoleń rodzin. Zgony obejmowały dwa udokumentowane samobójstwa, otrucie, gwałt i morderstwo na 11-letniej dziewczynce, dwa utonięcia, oraz czterech mężczyzn, którzy zamarzli na śmierć. Większość zgonów miała miejsce w rodzinie Arnoldów, z której wywodziła się Batsheba Sherman.

Prawdziwą Batshebę Sherman podejrzewano o czary i zabicie niemowlęcia, ale jej imię zostało prawnie oczyszczone po uznaniu jej przez sąd za niewinną. Zmarła z przyczyn naturalnych w 1885 roku, a nie przez powieszenie, jak to przedstawia film. Została pochowana w Harrisville w stanie Rhode Island.

Według Andrei Perron, najstarszej córki rodziny, która była konsultantką przy filmie mroczny duch nawiedzający ich dom nie był Batshebą, jak przeczuwała Lorraine Warren, ale był panią Arnold. Arnoldowie należeli do byłych właścicieli gospodarstwa. Pani Arnold powiesiła się w ich stodole po śmierci męża. Kiedy to zrobiła, miała 93 lata.

 

Zobacz również