Zmarł Roger Kastel twórca plakatu do Szczęk

Zmarł Roger Kastel twórca plakatu do Szczęk

18 listopada 2023 Wyłącz przez Skaras

W wieku 91 lat zmarł jeden z najbardziej ikonicznych twórców okładek i plakatów filmowych Roger Kastel. Artysta stworzył plakaty do takich filmów jak “Szczęki”, czy “Imperium kontratakuje”.

Biografia Kastela na jego oficjalnej stronie internetowej zawiera przegląd jego niesamowitej kariery: „Roger Kastel, pochodzący z White Plains w stanie Nowy Jork, rozpoczął karierę artystyczną jeszcze w szkole średniej, dojeżdżając na Manhattan, aby studiować w słynnej Arts Students League. Po służbie w marynarce wojennej podczas wojny koreańskiej Roger wrócił do domu i został zawodowym artystą, pracującym jako niezależny twórca dla różnych studiów i agencji reklamowych w całym Nowym Jorku. Pragnąc udoskonalić swoje rzemiosło, Roger, po całym dniu pracy nad scenorysami, mechaniką i układami, kontynuował naukę, wracając wieczorami do Ligi Studentów Sztuki. Jeszcze jako student Roger opublikował w latach sześćdziesiątych swoją pierwszą okładkę książki w miękkiej oprawie nakładem Pocket Books”.

„W sumie szacuje się, że Roger wykonał ponad 1000 ilustracji dla różnych wydawców. W latach 70. Roger Kastel osiągnął pełną karierę jako artysta, stając się jednym z najbardziej szanowanych ilustratorów w branży, pracującym dla wszystkich większych wydawnictw w Nowym Jorku.

Drew Struzan, inna legenda plakatu filmowego, napisała dzisiaj na Twitterze: „Straciliśmy kolejnego twórczego brata… Rogera Kastela, który wśród innych wspaniałych dzieł sztuki podarował nam kultowy plakat „Szczęki”. To mnie zasmuca. Czy lekcja mogłaby polegać na tym, abyśmy jeszcze bardziej doceniali naszych żywych twórców?”

źródło: bloody-disgusting.com

Opublikowano: 18 listopada 2023

Zobacz również