The Invocation of Enver Simaku (2018)

The Invocation of Enver Simaku (2018)

19 sierpnia 2022 Wyłącz przez Łukasz Karaś
Tagi: horrory o duchach, horrory o opętaniu, horrory paradokumentalne, horrory paranormalne, Horrory z Netflixa

Reżyseria: Marc Lledó Escartín
Kraj: Hiszpania

Podczas pobytu w Albani żona dziennikarza zostaje brutalnie zamordowana. Po latach wraca on do tego kraju, aby wyjaśnić okoliczności jej śmierci. Jego śledztwo przeradza się w badanie zjawisk paranormalnych i miejscowych opowieści o demonach.

“The Invocation of Enver Simaku” to hiszpański paradokument. Film jest z tych stonowanych, bardziej stawiających na ciekawą historię niż epatowanie jump scarami. Kamera jest tu zazwyczaj statyczna filmująca wywiady jakie przeprowadza główny bohater prowadząc swe śledztwo: z matką tytułowego Envera, która na kilkanaście lat zapadł w śpiączkę, z jego sąsiadką, która jest medium, z policjantami, popem i innymi. Całość cechuje się bardzo ładnymi zdjęciami, co rzadko jest spotykane w paradokumentach.

Na uwagę zasługuje mieszanie rzeczywistych wydarzeń jakie miały miejsce w Albanii od lat 70tych do współczesności jak przemiany społeczno-polityczne, czy upadek komunizmu z wierzeniami rdzennej ludności w duchy, demony i opętania.

Nie jest to film dla tych, którzy szukają szybkiej akcji i rozedrganej kamery, ale powolne, nastrojowe odkrywanie tajemnicy sprzed lat.

Zobacz również