“Superposition” (2023) porusza tematykę światów równoległych

“Superposition” (2023) porusza tematykę światów równoległych

2 marca 2024 Wyłącz przez Łukasz Karaś
Tagi: home invasion, horrory paranormalne, science fiction

Reżyseria: Karoline Lyngbye
Kraj produkcji: Dania

Para Duńczyków wybiera się do domku nad jeziorem z dala od cywilizacji i innych ludzi, aby rozpocząć nowe życie. W pewnym momencie ich mały syn się gubi w lesie. Gdy się odnajduje zdaje się być zupełnie innym dzieckiem. A to tylko początek dziwnych wydarzeń.

“Superposition” to Duński film, który nieco wymyka się gatunkowej klasyfikacji. Najbliżej mu do pełnometrażowego odcinka “Strefy mroku”, w której dramat rodzinny miesza się z horrorem i nutą science fiction.

Z początku film rozpoczyna się jak wstęp do home invasion, gdy para bohaterów orientuje się, że po drugiej stronie jeziora jednak znajdują się jacyś ludzie. Rozwinięcie pomysłu, gdy gubi się, a następnie powraca odmieniony syn to już dość leciwy kotlet, który widzieliśmy co najmniej kilka razy, jednak dalsze prowadzenie fabuły daje kilka nowych, ciekawych pomysłów z tytułową superpozycją (czyli zjawiskiem z fizyki kwantowej, w której dany układ jest jednocześnie we wszystkim możliwych stanach). Samo zakończenie jest zgrabne, choć ja poprowadziłbym je inaczej, mroczniej, bardziej skłaniająco do myślenia.

Realizacja jest bez zarzutu. Film jest z tych, które rozgrywają się właściwie w jednej lokacji z ograniczoną liczbą postaci. Cały film na swych barkach musiała więc udźwignąć dwójka głównych bohaterów i poradzili sobie znakomicie. Gdy dodamy do tego ładne zdjęcia i chłodny color grading otrzymujemy dzieło co najmniej intrygujące.

Premiera VOD: 23 lutego 2024

Opublikowano: 2 marca 2024

Zobacz również