Split Second (1992)

Split Second (1992)

8 lipca 2022 Wyłącz przez Skaras
Ocena: 7/10
Tagi: monster movie

Reżyseria: Tony Maylam
Kraj: UK

Niedaleko przyszłość, 2008 rok. Londyn. Po trzech latach przerwy po mieście ponownie zaczyna grasować seryjny morderca, który gołymi rękoma wyrywa ludziom serca. Na jego tropie jest policjant Harley Stone, któremu przed laty morderca zabił partnera. Stone będzie go ścigał za wszelką cenę, nie zważając na protokoły.

“Split Second” to połączenie policyjnego filmu akcji z niewielką domieszką monster movie. Cała fabuła skupia się na policjancie zwolnionym za służby, którego gra Rutger Hauer znany z “Łowcy Androidów”. Stone to rozchwiany emocjonalnie twardziel, chodzący w prochowcu, okrągłych okularach i wiecznie palący cygaro.

Facet ma obsesję na punkcie mordercy. Zostaje mu przydzielony bardziej wywarzony detektyw Durkin. Razem będą prowadzić śledztwo w Londynie.

Prócz ciekawej kreacji Hauera na uwagę zasługuje tu ponury klimat budowany za sprawą lokacji. Brudne ulice podtopionego miasta, odrapane budynki pokryte graffity, czy nocne kluby pełne stripteaserek i zakapiorów.

Jest tu nieco gore w postaci korpusów pozbawionych serc, sporo strzelanin futurystycznymi spluwami, przaśnych onelinerów, wątek okultystyczny, a w końcu wiele ujęć z punktu widzenia mordercy obserwującego bohaterów.

Gdzie w tym wszystkim jednak zaszyty jest monster movie będziecie musieli przekonać się sami.

Zobacz również