Recenzja gry Dracula vs Van Helsing

Recenzja gry Dracula vs Van Helsing

26 stycznia 2024 Wyłącz przez Skaras

Dracula to chyba najpopularniejszy bohater horrorów. Powieść Brama Stokera przez lata rozpalała wyobraźnię rządnych mocnych wrażeń śmiertelników. Przenoszona była na srebrny ekran dziesiątki razy, a teraz dzięki wydawnictwu Muduko możemy sami wcielić się w legendarnego krwiopijcę.

Recenzję gry Dracula vs Van Helsing obejrzysz także na Youtube:

“Dracula Vs Van Helsing” to gra planszowa przeznaczona dla dwóch osób. Już pierwszą jej zaletą (bądź jak kto woli wadą) jest fakt, że nie musimy zapraszać do gry całej zgrai znajomych. Wiadomo jak to jest z czasem, im człowiek starszy tym ma go mniej więc redukcja liczby graczy do minimum, czyli dwóch zaoszczędzi nam umawiania się, dzwonienia, odwoływania itd. Wystarczy odezwać się do drugiej połówki, czy sąsiada i już można zasiadać do gry.

Plusem jest też czas pojedynczej rozgrywki, który wynosi około 15 minut, choć na pudełku jest napisane pół godziny. Dzięki temu można za jednym posiedzeniem rozegrać kilka partii za każdym razem obierając inną strategię, czy poprawiając tą obraną. Pozwala to też na szybką pojedynczą grę w przerwie w szkole, czy pracy.

Grę otrzymujemy w niewielkim pudełku z klimatyczną grafiką. W niej znajduje się instrukcja gry, plansza miasta podzielona na 5 dzielnic, plansza siły kolorów, 32 karty, 20 dwustronnych żetonów prezentujących ludzi lub wampiry, żetony kolorów, punktów życia, drewniany znacznik statku, oraz dwie podstawki pod karty. Wszystkie elementy wykonane są estetycznie z klimatycznymi ilustracjami.

Instrukcja gry jest krótka, zawiera jedynie kilka stron, jest bardzo przejrzysta, a zasady proste. Już po pierwszym przeczytaniu mogłem zasiąść do gry, gdyż wszystko było dla mnie jasne i klarowne. Podczas rozgrywki instrukcja, a w zasadzie jej jedna strona była jednak przydatna, gdyż znajdują się na niej rozpisane efekty, których używa się w grze. Z czasem jednak coraz rzadziej się po nią sięgało.

Jak wygląda rozgrywka? Bohaterowie przyjmują jedną z ról: Draculi, bądź łowcy wampirów Van Helsinga. Następnie losują po 5 kart i ustawiają je na swoich podstawkach. Każda karta odpowiada konkretnej dzielnic1y. Na planszy miasteczka w każdej dzielnicy rozkłada się po cztery żetony ludzi. Dodatkowo Dracula otrzymuje 12 żetonów życia. Zacznijmy jednak od końca. Gra trwa 5 rund. Na zakończenie każdej rundy gracze odsłaniają swoje karty i porównują siłę każdej pary przypisanej do konkretnej dzielnicy tak jak w klasycznej Wojnie. Wyższa siła wygrywa. Jeśli w danej dzielnicy wygrał Dracula zamienia stronami jeden z czterech żetonów człowieka w wampira. Jeśli wygrał Van Helsing odbiera jeden punkt życia Draculi. Gra się kończy, gdy Dracula zamieni w którejkolwiek dzielnicy czterech ludzi w wampiry, bądź gdy Van Helsing odbierze 12 żetonów życia przeciwnikowi.

Mimo, że podczas porównywania siły kart już nie mamy wpływu na rozgrywkę i wygrywa ta o wyższej sile o tyle podczas całej rundy wpływamy na swoje karty. Gracze na zmianę ciągną nowe karty z puli. Nową kartę mogą albo podmienić z kartą na podstawce (np. w celu wymiany karty słabszej na silniejszą), albo ją odrzucić wykonując jednocześnie jej efekt. I właśnie efekty są tu głównym mechanizmem. Efektów jest łącznie 8. Jeden z efektów nakazuje graczowi ujawnienie jednej z jego kart, dzięki czemu dowiadujemy się o jej sile i możemy tak dobrać swoją, aby miała wyższą wartość. Inne efekty pozwalają zamienić naszą kartę z kartą gracza, czy raz jeszcze ciągnąć kartę. Do tego dochodzą wspomniane wcześniej żetony kolorów, które wpływają na właściwości kart. Celem gracza jest przewidzenie jakie karty ma przeciwnik i takie manipulowanie efektami, oraz dobieranymi kartami, aby zwyciężyć w jak największej liczbie dzielnic.

Jakie są zalety gry? Z pewnością będzie to łatwy próg wejścia. Zasady można przyswoić w kilka minut, są one proste i nie ma ich zbyt dużo. Poradzi sobie z nimi nawet dziecko. Mimo prostoty można układać różne strategie podczas przebiegu rozrywki. Mamy siłę kart, efekty, oraz kolory, więc liczba kombinacji jest całkiem spora. Zaletą jest także krótki czas rozgrywki, niewielkie pudełko, które można schować do plecaka, czy torebki, oraz niewysoka cena wynosząca 89zł.

Jakie są wady? “Dracula Vs Van Helsing” jest raczej grą dla początkujących graczy. Strategię jakie można obrać nie są zbyt rozbudowane i po rozegraniu kilkudziesięciu rozgrywek mogą stać się powtarzalne. Jest to również gra dla dwóch graczy, więc odpada rozgrywka w większym gronie.

Zobacz również