Ikony horroru: H. R. Giger
27 stycznia 2020Hans Rudolf Giger – to szwajcarski artysta, który urodził się 5 lutego 1940 roku (zmarł 12 maja 2014r.), w mieście Chur. Nie ma żadnych wątpliwości, że zasługuje on na miano jednego z najbardziej utalentowanych, nietuzinkowych artystów minionego półwiecza. Ten groteskowy twórca tworzy co prawda rzeczy, które wielu ludzi uważa za straszne, ale mimo wszystko przepiękne.
Swoje koszmary przeniósł do świata sztuki, nałożył je na płótno i stworzył z nich prawdziwe dzieła, które fascynują! Jego wyjątkowo mroczna i ponura twórczość przenosi się na wiele grafik, jedną z nich jest monstrum, znane jako Xenomorph – „Obcy. Ósmy pasażer Nostromo” – którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać? Jego dzieła to również: “Narodziny maszyny”, “Brazil”, cykl biochemicznych pejzaży “New York”, “Atomic Children”… Tworzył też szkice do filmu “Diuna”, a także grafiki do gier przygodowych “Dark Seed”.
Trzeba zauważyć, że jego prace są niezwykle inteligentne. Autor potrafi umiejętnie grać na uczuciach, na podświadomości i zakorzenionych lękach odbiorców.
Ginger od dziecka wyróżniał się z tłumu innych dzieci. Na piąte urodziny ojciec dał mu w prezencie ludzką czaszkę – i się zaczęło… Fascynacja śmiercią i wszystkimi biologicznymi formami sięgnęła zenitu. W domu lubił szczególnie pokój bez okien – w którym zresztą konstruował niektóre z “zabawek” – np. sztylety.
W 1997 roku Giger kupił twierdzę Chateau St. Germain w miasteczku Gruyères w Szwajcarii, która została przebudowana na muzeum, w którym oczywiście można podziwiać prace artysty ze wszystkich okresów jego twórczości. Znajdziecie tam też meble, które projektował.
Ci, którzy lubią usiąść w barze i rozmyślać o twórczości i koszmarach, koniecznie muszą udać się do baru, który znajduje się naprzeciw muzeum – cały budynek i wystrój wnętrz zaprojektował sam Giger.
Poniżej prezentujemy wybrane prace.
źródło: zlapgrafika.pl