Evil Dead Rise – nawiązania do oryginalnej serii

Evil Dead Rise – nawiązania do oryginalnej serii

12 maja 2023 Wyłącz przez Łukasz Karaś

Nowe Martwe Zło od Lee Cronina okazało się wielkim sukcesem do tej pory zarabiając ponad 100 dolarów. W filmie tym roi się od nawiązań do oryginalnej trylogii Sama Raimiego z Brucem Campbellem w roli Asha. Dziś postaram się je wszystkie wyłapać.

Ten materiał obejrzysz także na Youtube:

Evil Dead: Rise otwarte zostaje nierównomiernym prowadzeniem kamery, która sunie nad lasem, kiwając się na boki. W oryginalnej serii taki zabieg również się często pojawiał sugerując zbliżające się bezcielesne jeszcze zło. W nowym Martwym Źle takie prowadzenie kamery pojawia sie kilkukrotnie.

W prologu, w drewnianej chatce nad jeziorem, która nota bene też jest nawiązaniem do dwóch pierwszych części opętana dziewczyna odczytuje wersety z książki siedząc do niej tyłem. W pierwszym filmie franczyzy opętana Cheryl odgadywała figury na kartach.

Gdy Danny przynosi do domu księgę umarłych, czyli Naturom Demonto, oraz nagrania na płytach winylowych głos na nich informuje, że istnieją trzy takie księgi. W “Armii Ciemności” Ash staje naprzeciw trzem postumentom, na którym spoczywają te księgi.

Swoją drogą głos na pierwszym nagraniu mówiący “Zniszcz ją! Nazywa się Księgą Umarłych nie bez powodu” należy do Bruce’a Campbella, aktora, który w oryginalnej serii odgrywał Asha.

Na trzecim krążku głos odczytuje zaklęcie z księgi tym samy uwalniając zło. W “Evil Dead 2” demony zostały przyzwane zaklęciem nagranym na magnetofonie szpulowym.

Najbardziej oczywistym nawiązaniem jest pojawienie się w filmie zarówno klasycznej dwururki jak i piły mechanicznej, które to były ikoniczną bronią dla wszystkich trzech części Martwego Zła.

Do tej pory w każdej odsłonie serii, łącznie z remakiem z 2013 pojawiał się samochód Oldsmobile Delta 88. W Evil Dead Rise co prawda takowy nie występuje, ale Lee Cronin przyznał w wywiadzie, że chciał oddać mały hołd temu pojazdowi. Piła mechaniczna, której używa Beth jest w żółtym kolorze, takim samym jak lakier ulubionego samochodu Sama Raimiego.

Pizzeria, w której rodzina zamawia pizzę nazywa się “Henrietta’s”. Jest to nawiązanie do Henrietta Knowby, kobiety, która została zamknięta w piwnicy po tym jak zamieniła sie w demona w “Evil Dead 2”.

Gdy Ellie w windzie jest atakowana przez przewody elektryczne, które pętają jej kończyny jest to nawiązanie do pierwszych dwóch części oryginału (a także remaku z 2013 roku), w których w podobny sposób gałęzie oplatywały kończyny ofiar w słynnej scenie gwałtu przez drzewo.

Gdy opętana Ellie próbuje dostać się do apartamentu w momencie zaczyna śpiewać piosenkę, aby zmylić swoje dzieci. W “Evil Dead” opętana Linda również śpiewa upiorną piosenkę.

Dedici w “Martwe Zło: Przebudzenie” wypowiadają kilka tych samych kwestii, co 40 lat temu. Między innymi “Dead by dawn” i “I swallow your soul”.

Beth wypowiada do demona słowa “Come get some” trzymając shotguna, co jest nawiązaniem do analogicznej sceny w “Armi ciemności” z alternatywnego zakończenia w sklepie S-Mart.

Przemieniona Beth na klatce schodowej odgryza sąsiadowi oko i wypluwa je, a gałka oczna trafia wprost do ust innego bohatera. Jest to nawiązanie do drugiej części, w której gałka oczna Henrietty zamkniętej w piwnicy wyskakuje z oczodołu i trafia do ust bohaterki.

Dzieci sąsiadów pukając do drzwi Ellie chcą zaprosić jej córkę Bridget na noc filmową. Proponują obejrzenie wszystkich części “Koszmaru z ulicy Wiązów”. “W Evil Dead 2” w szopie na narzędzia nad drzwiami wiszą rękawice Freddiego Kruegera.

Zobacz również