Filmy science fiction z akcją w 2024 roku

Filmy science fiction z akcją w 2024 roku

8 lutego 2024 Wyłącz przez Skaras

Dziś przyjrzymy się kilku starszym filmom, które rozgrywają się w przyszłości, a dokładnie, w roku 2024.

Materiał ten obejrzysz także na Youtube:

Beyond the Time Barrier

“Poza barierą czasu” to amerykański film science fiction nakręcony w 1960 roku. Opowiada on pilocie, który rusza w testowy lot eksperymentalnym samolotem, który potrafi uzyskać nadzwyczajne prędkości i pułapy. Po wylądowaniu orientuje się, że świat wygląda zupełnie inaczej niż przed startem, a to dlatego, że za sprawą nadzwyczajnej prędkości przeniósł się w czasie o 64 lata. Przez dziurę ozonową wywołaną wybuchami jądrowymi promieniowanie kosmiczne wywołało plagę, która niemal wybiła ludzkość. Nieliczni, którzy przeżyli zamienili się w łysych agresywnych mutantów. Miasta obróciły się w ruinę, a garść ocalałych skryła się w futurystycznej podziemnej bazie. Dla mieszkańców bazy nie ma przyszłości, gdyż promieniowanie ich wysterylizowało, a także odebrało słuch i mowę. Jedyną płodną kobietą jest córka wodza, która w dodatku ma moc czytania w myślach. Jej związek z pilotem może być jedynym ratunkiem dla ludzkości. Niezbyt przyjemna wizja przyszłości, prawda?

Narcopolis

Akcja brytyjskiego kryminału science fiction “Narcopolis” z 2015 roku zakłada, że w 2024 roku wszystkie narkotyki będą zalegalizowane i powszechnie dostępne. Wielkie koncerny farmaceutyczne eksperymentują z nowymi substancjami, którymi ludzie mogliby się odurzać. Głównym bohaterem filmu jest policjant ze specjalnej jednostki prowadzący śledztwo w sprawie niezidentyfikowanych zwłok, które mają związek z nowym narkotykiem. “Narcopolis” to klimatyczny, cyberpunkowy film noir, w którym znajdziemy społeczeństwo uzależnione od narkotyków, zaawansowane technologie, superkomputery, czy megakorporacje przygotowujące nowe formy stymulantów, które są w stanie deformować rzeczywistość. Film porównywany jest do “Blade Runnera” zmiksowanego z podróżami w czasie.

A Boy and His Dog

“Chłopiec i jego pies” to film science fiction z 1975 roku przedstawiający w formie satyry jak będzie wyglądał świat w 2024 roku po wojnie nuklearnej. W tym filmie III Wojna Światowa wybuchła w 1950 roku i trwała 33 dni. Ostatecznie w Watykanie podpisano zawieszenie broni. IV Wojna Światowa, która wybuchła w 2007 roku trwała zaledwie 5 dni, ale każda ze stron zdążyła odpalić głowice atomowe, które spustoszyły świat i uczyniły z niego piaszczyste pustkowie. Najbardziej pożądanym dobrem nie jest paliwo, jedzenie, czy woda ale kobiety. Po świecie krążą bandy awanturników przetrząsające ruiny w poszukiwaniu kobiet, które zaspokoiłyby ich seksualnie. W podziemiach istnieje jednak inny świat przypominający ten sprzed wojny tyle że społeczność go zamieszkująca jest bezpłodna i potrzebuje jednostek rozpłodowych z powierzchni, aby przetrwać. Główny bohater filmu to młody chłopak, który telepatycznie komunikuje się ze swoim psem. Razem przemierza zniszczone wojną tereny, aby znaleźć kobietę, którą zmuszą do seksu. Film był inspiracją dla powstania gier z serii “Fallout”

The Thirteenth Floor

“Trzynaste piętro” to thriller science fiction rozgrywający się w roku 2024, w którym technologia poszła znacznie do przodu. Superkomputery są w stanie wykreować symulacje całych światów zamieszkałych przez ludzi, którzy żyją, pracują, rozmawiają ze sobą, ale nie zdają sobie sprawy, że nie są prawdziwi, że są jedynie komputerowym programem. Główny bohater przenosi swój umysł właśnie do takiego świata, który jest kopią Stanów Zjednoczonych lat 30stych, aby rozwikłać sprawę pewnego morderstwa, o które jest oskarżany w swojej realnej rzeczywistości. Ciekawe jest, że “Trzynaste piętro” wyszło w tym samym roku, co “Matrix”, a oba filmy poruszają bardzo zbliżoną tematykę. Ciekawe, kto tu od kogo ściągał.

In the Shadow of the Moon

“W cieniu księżyca” to kryminał science fiction z 2019 roku, którego akcja rozpoczyna się w 1988 roku. Tam Locke główny bohater policjant, prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw. Czarnoskóra kobieta za pomocą futurystycznego urządzenia doprowadza przypadkowe osoby do zgonu przez wykrwawienie. 9 lat później Locke napotyka na swej drodze tą samą kobietę, która nie postarzała się jednak ani o dzień. Dochodzi on do wniosku, że morderczyni podróżuje w czasie i uaktywnia się co 9 lat. Kolejne ich spotkania mają miejsce w roku 1997, 2006, 2015 i w końcu w kluczowym roku 2024, w którym w wyniku działać grupy terrorystycznej w Stanach dochodzi do wojny domowej.

Songbird

“Songbird” to dramat science fiction z 2020 roku wyprodukowany przez Michaela Baya. Film powstał na początku pandemii koronawirusa i próbował przewidzieć przyszłość, gdzie globalna zaraza doprowadzi ludzkość. Mamy zatem rok 2024. Jest 213 tydzień pandemii. Liczba ofiar poszła w miliony. Bohaterowie zmagają się z prozą życia podczas pandemii, z którą wszyscy się zmierzyliśmy. Ustrój przemienił się w totalitarny reżim. Ścisła dezynfekcja, kontrole wirusowe, izolacja, godzina policyjna, obozy dla zakażonych. Poruszać po mieście można się tylko ze specjalną opaską mówiącą o tym że jest się odpornym na wirusa. Nielegalne opaski stają się drogim towarem bardzo porządnym na czarnym rynku. Główny bohater, kurier rowerowy musi załatwić taką opaskę swojej dziewczynie, w mieszkaniu której władze wykryły wirusa. Musi się on jednak spieszyć, gdyż inspektorat sanitarny jest uzbrojony i nie będzie ryzykował rozprzestrzenienia się zarazy. Dobrze, że rzeczywistość poszła jednak w innym kierunku.

Illang: The Wolf Brigade

“Illang: Wilcza brygada” to adaptacja anime na wersję aktorską z 2018 roku. Reżyser Kim Jee-woon odpowiedzialny za docenione “Opowieść o dwóch siostrach” i “Ujrzałem diabła” przedstawia niepokojącą sytuację polityczną, która ma nastąpić w 2024 roku. Korea Północna i Południowa ponownie jednoczą się w obawie przed atakami ze strony Japonii, oraz zaangażowaniem w konflikt Stanów Zjednoczonych i Rosji. Działania te nie podobają się niektórym jednostkom w obu państwach. Powstaje antyzjednoczeniowa grupa terrorystyczna zwana Sektą. Tytułowa Wilcza Brygada to specjalny oddział policji mający za zadanie przeciwdziałanie wszelkim aktom terroryzmu wymierzonym we wspomniany pakt. Wizja świata w 2024 roku według Jee-woona to zamieszki na ulicach, działania ruchu oporu, oraz zwalczających ich bezwzględnych żołnierzy w stalowych maskach i ciężkich pancerzach.

 

Zobacz również