Ciekawostki z Prey

Ciekawostki z Prey

19 sierpnia 2022 Wyłącz przez Skaras

Prey” jest świetną kontynuacją oryginalnego “Predatora”. Produkcja zawiera sporo poza ekranowych ciekawostek. Z tego materiału dowiecie się m.in. co nowego “Predatora” łączy ze Star Wars, oraz grą God of War.

Materiał ten obejrzysz także na Youtube:

1. Prequel Star Wars wpłynął na produkcję Prey

Fani nie od zawsze uwielbiali Darth Maula i wyścigi ścigaczy z prequela Star Wars. Ale z biegiem czasu zaczęli dostrzegać pozytywne aspekty tego filmu. W tym Trachtenberg. Jednak reżyser był bardzo świadomy odbiory prequeli przez fanów tworząc własny film.

Myśląc o prequelach, Trachtenberg skomentował: “Co prawda w prequelu Star Wars było sporo nowości i świeżego materiału to nie było to coś co chcieliby oglądać w tamtym czasie fani Star Wars. Jednak teraz ponownie oceniamy te filmy”. Biorąc jednak pod uwagę, że Prey od samego początku otrzymuje entuzjastyczne recenzje, nikt nie porównuje go do prequeli Gwiezdnych Wojen.

2. Roboczy tytuł filu to “Skull”

Czaszka była tytułem filmu, kiedy po raz pierwszy o nim informowano, ale Trachtenberg twierdzi, że zawsze był to tylko kryptonim. Kryptonim jest używany, gdy studio chce utrzymać projekt w tajemnicy przed prasą, a biorąc pod uwagę, że jest to ogromny film franczyzowy, nie dziwki, że go użyto. Jednak “Skull” nie jest tak subtelny jako kryptonim, ponieważ Predator zbiera czaszki jako trofea, a nazwa ma tyle samo sensu, co “Prey”.

Mimo to 20th Century wie, co robi, jeśli chodzi o marketing. Film zyskał tak wiele szumu, mimo że jest ekskluzywny dla Hulu i pomimo braku “Predatora” w tytule. A to, że Naru używa zielonej krwi Predatora jako barwy wojennej na plakacie, jest genialne.

3. Trachtenberg pracował nad filmem 6 lat

Chociaż filmowiec wyreżyserował kilka odcinków The Boys i innych seriali, ostatnim filmem Trachtenberga był “10 Cloverfield Lane“, który ukazał się w 2016 roku. Ponieważ film ten był tak udanym debiutem reżyserskim, aż dziwi, że nie nakręcił niczego od tej pory. Jednak w 2020 roku, kiedy projekt został ostatecznie ogłoszony, Trachtenberg ujawnił, że pracował nad “Prey” od czterech lat.

Oznacza to, że w tym momencie minęło sześć lat od rozpoczęcia projektu. I że Trachtenberg pracował nad swoim filmem już wtedy, gdy Shane Black pracował nad “Predatorem” z 2018 roku. To niesamowite, że pracując w branży, która każdego dnia jest pełna przecieków, nikt nie wyjawił informacji o pracach nad “Prey”.

4. Billy z oryginalnego Predatora miał duży wpływ na “Prey”

Chociaż “Prey” rozgrywa się 300 lat przed oryginalnym filmem “Predator” i nie ma związku między żadną z postaci, jeden konkretny bohater miał duży wpływ na nowy film. Ale, co ciekawe, Trachetneberg zakochał się w Billym, zanim jeszcze zobaczył film.

Reżyser przypomniał sobie wycieczkę autokarową, którą odbył w trzeciej klasie, gdzie podsłuchał rozmowy starszych dzieci o filmie. Trachtenberg powiedział: “Doskonale pamiętam, jak mówili, że istnieje postać, Billy, indiański zwiadowca, który walczy z Predatorem na moście nad wodospadem. Ten obraz poruszył moją wyobraźnię”.

5. Trachtenberg chciał aby “Prey” było tak straszne jak oryginał

Rebooty Predatora niezbyt się sprawdziły, niezależnie od tego, czy był to “Predator” z 2018 roku, czy “Alien vs. Predator”. Trachtenberg wiedział, jak sprawić, by “Prey” było świetne, starając się uczynić go tak strasznym jak oryginał. Reżyser powiedział: “Byli świetni Predatorzy i byli tacy, których sporo brakuje. Ważne było, aby ten wzbudzał poczucie strachu i tajemnicę. One są kluczem do tej postaci”.

To nie jest tak, że reżyserzy poprzednich filmów z serii nie próbowali straszyć, ale wygląda na to, że Trachtenberg osiągnął swój cel. Film spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, a niektórzy nazywają go nawet lepszym niż oryginał.

6. Został nakręcony w dwóch językach

Ponieważ Prey rozgrywa się na ziemi Komanczów w XVIII wieku, według Slash Film, Trachtenberg i studio nie byli do końca pewni, jak poradzić sobie z językiem w filmie. Reżyser prawie poszedł w stronę “Polowania na Czerwony Październik”, w którym Rosjanie mówią po rosyjsku, by pokazać, kim są, a następnie przełączają się na mówienie po angielsku, aby ułatwić widzom odbiór.

Reżyser postanowił jednak dać widzom taką opcję, ponieważ na Hulu dostępna jest zarówno wersja językowa Komanczów, jak i angielska. Oznaczało to podwojenie wysiłków podczas zdjęć, gdyż aktorzy musieli wykonywać sceny zarówno w języku Komanczów, jak i w angielskim.

7. Oryginalny plan ujawnienia Prey

Wszyscy wiedzieli, że “Prey” to film o Predatorze jeszcze przed premierą pierwszego zwiastuna. Ale nie taki był pierwotny plan. Trachtenberg chciał wypuścić zwiastun, który pozornie był całkowicie niezwiązany z serią i niczego nie zdradzał. Jeśli chodzi o idealny zwiastun, reżyser wyjaśnił: “Zwiastun miał przedstawiać jedynie historię dziewczyny z plemienia Komanczów, która postanawia się sprawdzić i ląduje w lesie, a potem widzi ogień na niebie”. I to by było na tyle.

8. Amber Midthunder nie wiedziała, że bierze udział w kastingu do Predatora

Wygląda na to, że publiczność nie była jedynymi osobami, które Trachtenberg pozostawił w nieświadomości, ponieważ nawet utrzymywał to w tajemnicy przed gwiazdą filmu podczas przesłuchania. Amber Midthunder, która grała główną rolę nie miała pojęcia, że ubiega się o angaż do nowego Predatora.

Aktorka powiedziała: “Wiedziałem tylko, że jest to film o młodej kobiecie z plemienia Komanczów, która chce zostać myśliwym i że reżyseruje go Dan Trachtenberg”. Reżyser zbudował zasłonę dymną dla aktorki, aby myślała, że gra w jakiejś historycznej epopeji.

9. Prey było zainspirowane God of War

Trachtenberg kocha gry video. Był nawet godpodarzem programu The Totally Rad Show, gdzie recenzował gry komputerowe. Wyreżyserował nawet krótki film fanowski bazujący na grze “Portal”. Nic dziwnego, że kilka gier wideo wpadło w jego strumień świadomości również podczas pracy nad Prey, ponieważ Trachtenberg był pod wpływem God of War podczas produkcji filmu.

Reżyser wspomniał w tweecie: “Podczas gdy God of War zyskuje nowych fanów w związku z wydaniem gry na komputery PC, dołożę się do tych pochwał i powiem, że gra miała pewien wpływ na Prey”. Chociaż filmowiec nie precyzuje, w jaki sposób gra wpłynęła na nowy film, to protagoniści obu dzieł muszą przetrwać walczącym z potężnymi istotami.

10. Trachtenberg wskazał, że pracuje nad innymi filmami o Predatorze

“Prey” wyraźnie tchnął nowe życie w to, co od dziesięcioleci było przestarzałą franczyzą i mogło rozpocząć odrodzenie Predatora. Sam Trachtenberg wspomniał o możliwości nakręcenia kolejnych filmów o Predatorze. Reżyser zauważył: „Istnieje wiele ekscytujących pomysłów na to, co może być następne w tej serii. Najbardziej ekscytują mnie najśmielsze idee i myślę, że jest możliwe nakręcenie rzeczy, których wcześniej nie robiono”.

źródło: screenrant.com

Zobacz również