Alternatywne zakończenia 1408

Alternatywne zakończenia 1408

9 stycznia 2024 Wyłącz przez Łukasz Karaś

Czy wiedzieliście, że horror 1408 posiada aż 4 różne zakończenia? Zapraszam do materiału, w którym omawiam każde z nich + zakończenie z oryginału Kinga.

Materiał obejrzysz także na Youtube:

 

Przypomnijmy, że film “1408” too psychologiczny horror nakręcony na podstawie opowiadania Stephena Kinga. Opowiada on o Miku Enslinie (w tej roli John Cusack), pisarzu, który zasłynął serią książek o paranormalnych zjawiskach, które doświadczył odwiedzając najbardziej nawiedzone miejsca jak hotele i cmentarze. Pewnego dnia spotkała go tragedia – śmierć córki Katie przez którą rozpadło się również jego małżeństwo z Lily. Mike od tej pory stał się ponurym, cynicznym i zgorzkniałym człowiekiem.

Poznajemy głównego bohatera, gdy postanawia napisać kolejną książkę, tym razem o hotelu Dolphin, którego jeden z pokoi o numerze 1408 jest ponoć nawiedzony. Mike decyduje się spędzić w nim noc i już od pierwszych chwil zaczynają go nękać zjawy przeszłości. Ostatecznie pobyt w przeklętym pokoi doprowadza bohatera na skraj obłędu.

Film został doceniony przez publikę dzięki mrocznej atmosferze, niecodziennego podejścia do historii o duchach, niejednoznacznościach fabularnych i doskonałą rolą Johna Cusacka. Doceniono także dbałość o szczegóły jak wielokrotnie pojawienie się w filmie cyfry 13, chociażby w samym tytule filmu, gdyż suma 1408 daje nam właśnie 13.

Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, że film ma aż cztery różne zakończenia. Pamiętajcie, żeby napisać w komentarzu, które z nich widzieliście Wy.

W kinowym zakończeniu Mike podpala pokój 1408, ale zostaje z niego uratowany przez strażaków. Po tych wydarzeniach bohater się zmienia i naprawia relacje ze swoją żoną. Gdy Mike odwiedza spalony pokój znajduje kasetę z rejestratora dźwięku, którego używał podczas pobytu w pokoju. Okazuje się, że na nagraniu słychać głos jego córki Katie dowodząc tym samym, że wszystkie wydarzenia w pokoju były prawdą. Jego żona Lily również słyszy ten głos potwierdzając wersję Mika.

W alternatywnej, choć podobnej wersji tylko Mike słyszy głos z nagrania pozostawiając widza w niepewności, czy wydarzenia z pokoju faktycznie się wydarzyły, czy miały miejsce jedynie w umyśle bohatera.

W zakończeniu reżyserskim Mike nie przeżywa pożaru pokoju. W końcowej scenie na jego pogrzebie właściciel hotelu Doplphin Olin grany przez Samuela L. Jacksona odnajduje w pudełku z prywatnymi rzeczami Mika rejestrator dźwięku z pokoju i po jego uruchomieniu słyszy głos Katie, a w tylnym lusterku samochodu dostrzega małą dziewczynkę, w domyśle Katie właśnie. Gdy próbuje się jej przyjrzeć i poprawia lusterko na tylnym siedzeniu dostrzega Mika ze zwęgloną twarzą. Po odwróceniu się fotel okazuje się jednak pusty, a mała dziewczynka dobiega do swego ojca. Ostatnie ujęcie filmu pokazuje ducha Mika przechadzającego się po zgliszczach pokoju 1408. To zakończenie zostało odrzucone po nieprzychylnych pokazach testowych.

W kolejnym zakończeniu tym razem innym od pozostałych Mike ginie w pożarze. Jego wydawca Sam grany przez Tony’ego Shalhouba czyta notatki sporządzone przez Mika dotyczące jego pobytu w hotelu. W końcowej scenie drzwi biura zamykają się, a w tle słychać głos ojca Mika ponownie wygłaszający frazę: “Podobnie jak ty, byłem. Tak jak ja, ty będziesz”. To zakończenie sugeruje, że Mike zamiast odmienić swoje życie poszedł w ślady ojca i został na zawsze uwięziony w pokoju 1408 jako potępiona dusza.

Warto jeszcze wspomnieć o oryginalnym zakończeniu z powieście Stephena Kinga, na której film został oparty. W nim Mike również podpala pokój, ale słysząc jego krzyki i błagania gość z pokoju obok gasi pożar i pomaga bohaterowi opuścić pokój. Po tych wydarzeniach Mike kończy z pisaniem stając się samotnikiem obawiającym się wszystkiego: ciemności, świata zewnętrznego i wszystkie, co kojarzy mu się z pokojem 1408. Reżyser filmu odrzucił jednak tą wersję uznając ją za zbyt depresyjną.

Zobacz również