Ciekawostki z Event Horizon

Ciekawostki z Event Horizon

3 września 2024 Wyłącz przez Łukasz Karaś

Co łączy film Event Horizon z grą Doom, filmem Łowca Androidów, oraz katedrą Notre Dame? Zapraszam do ciekawostek z horroru Ukryty Wymiar.

Materiał ten obejrzysz także na Youtube:

Początkowa wersja filmu trwała 130 minut, ale publika testowa oraz studio uznali, że jest zbyt brutalny. Paramount nakazał skrócić film reżyserowie o pół godziny i złagodzić część przemocy. Anderson powiedział, że nie miał wystarczająco dużo czasu na porządny ponowny montaż i uważa, że ​​wyciął 10 minut za dużo. Chociaż w 2012 roku ogłoszono, że producent Lloyd Levin znalazł taśmę VHS, która może zawierać pełną wersję filmu, Anderson ujawnił w 2017 roku, że ani on, ani Levin jej jeszcze nie widzieli, ponieważ obaj byli zbyt zajęci, aby być w tym samym kraju z odtwarzaczem VHS. Chociaż uważa, że ​​stan kopii będzie zbyt zły, aby jej użyć, Anderson stwierdził, że nadal nie może się doczekać, aby zobaczyć, co się na niej znajduje. Co ciekawe taśmę VHS odnaleziono w… opuszczonej kopalni soli w Transylwanii.

Początkowo scenariusz filmu opisywał silnik Horyzontu Zdarzeń jako gładką i pozbawioną cech charakterystycznych czarną kulę o średnicy 10 metrów, która zawierała w sobie czarną dziurę służącą do zasilania statku, zawieszoną w powietrzu między dużymi, obracającymi się ramionami mechanicznymi. Reżyser Paul W.S. Anderson postanowił przeprojektować ją tak, aby zawierała zazębiające się okręgi jako hołd dla kostki Lemarchanda z filmu Hellraiser: Wysłannik piekieł, który stanowił dla niego inspirację.

(około 5 min) Ujęcie obrotowej stacji kosmicznej nad Ziemią pochłonęło prawie jedną trzecią budżetu filmu przeznaczonego na efekty specjalne.

(około 1h 25 min) Filmowanie napędu grawitacyjnego stojącego w ogniu spowodowało prawdziwy pożar, który częściowo zniszczył plan zdjęciowy. nowy plan zdjęciowy musiał zostać szybko zbudowany, podczas gdy stary był naprawiany. Ostatecznie naprawiony plan zdjęciowy został użyty tylko w jednym dniu zdjęciowym.

Chociaż film spotkał się z przeważnie negatywnymi recenzjami i rozczarowującym wynikiem kasowym w momencie premiery, zgromadził znaczną rzeszę fanów na przestrzeni lat. Reżyser Paul W.S. Anderson powiedział, że kultowy status filmu został mu przewidziany lata wcześniej przez Kurta Russella, aktora znanego z filmu Ucieczka z Nowego Jorku. Anderson wyświetlił Event Horizon przed rozpoczęciem pracy nad Galaktycznym wojownikiem, w którym miał grać Russel, a ten powiedział: „Zapomnij o tym, co ten film robi teraz. Za piętnaście lat będzie to film, z którego będziesz się cieszył, że go nakręciłeś”.

Sceny z piekła widziane w dzienniku pokładowym statku zostały zainspirowane dziełami renesansowych malarzy z XVI wieku, Hieronima Boscha i Pietera Bruegla, które reżyser zobaczył podczas zwiedzania galerii sztuki ze swoim scenografem. Anderson był zafascynowany tymi obrazami, ponieważ twórcy wyraźnie wierzyli w rzeczywistość Piekła jako całkowitej antytezy Nieba, a obrazy, które stworzyli, były przerażające i piękne jednocześnie. Anderson powiedział, że sceny te zostały nakręcone pod koniec produkcji z mniejszą ekipą. Kierownictwo studia uczestniczyło tylko w początkowych dniach kręcenia i było zadowolone z tego, co zobaczyło. Kiedy dyrektorzy zobaczyli pokaz wersji roboczej, byli zszokowani, a niektórzy ponoć nawet zemdleli. Reżyser powiedział: To studio stworzyło Star Treka, więc myślę, że myśleli, że film znowu będzie jak Star Trek, ale z odrobiną więcej przemocy lub czymś takim. Nie sądzę, żeby naprawdę spodziewali się tego, co dostali”.

Scenarzysta Horyzontu zdarzeń Philip Eisner przedstawił producentom pomysł na film jako Lśnienie w kosmosie. Jedna scena w filmie kopiuje scenę z Lśnienia, gdy z windy wylewa się potok krwi.

Horyzont zdarzeń został tak nazwany na cześć teoretycznej granicy otaczającej czarną dziurę, w której przyciąganie grawitacyjne jest tak duże, że nic, nawet promieniowanie, nie może uciec, ponieważ prędkość ucieczki jest większa od prędkości światła. Technicznie rzecz biorąc, to tam kończy się fizyczny wszechświat i prawa fizyki już nie obowiązują. Nazwa statku jest więc symbolem jego podróży poza granice znanego wszechświata.

(około 5 minut) Kiedy Doktor Weir otwiera żaluzje w swoim pokoju podczas sekwencji otwierającej film, można usłyszeć efekt dźwiękowy szumu. Ten efekt dźwiękowy pochodzi z gry komputerowej Doom i słychać go, gdy gracz otwiera drzwi.

Statek kosmiczny Horyzont zdarzeń został zaprojektowany na wzór katedry Notre Dame. Jego długi korytarz przypomina nawę kościelną, a wnętrze wypełnione jest kształtami krzyża, kolumnami i sklepieniami. Ponadto jego silniki przypominają obrócone wieże kościelne.

Paul W.S. Anderson pierwotnie zatrudnił brytyjski zespół Orbital do skomponowania muzyki do filmu, ponieważ chciał z nimi pracować od czasu swojego drugiego filmu, Mortal Kombat (1995), w którym wykorzystano ich muzykę. Dyrektorzy Paramount nie chcieli zatrudniać nieznanych osób do pisania muzyki do filmu z dużym budżetem. Anderson pomyślał wtedy o Michaelu Kamenie, a pomysł połączenia orkiestrowego stylu Kamena z techno Orbitala zaowocował ostateczną ścieżką dźwiękową filmu.

(około 3 minuty) Zegarek w wirującym tunelu na początku filmu to Omega Speedmaster, taki sam jaki nosili Neil Armstrong i Buzz Aldrin podczas swojej misji na Księżyc.

Popularna teoria fanów głosi, że Event Horizon rozgrywa się w tym samym uniwersum, co popularna gra Warhammer 40,000. Scenarzysta Philip Eisner był zapalonym graczem Warhammer 40,000 i ujawnił w 2017 r., że gra ta miała duży wpływ na Event Horizon. Teoria głosi, że Event Horizon jest prequelem do świata Warhammer 40,000 ze względu na podobieństwa między przedstawieniem Piekła w Event Horizon a makabrycznym alternatywnym wymiarem z gry.

Fabuła tego filmu ma wiele podobieństw do niesławnej legendy o Eksperymencie Filadelfijskim, w którym niszczyciel eskortowy USS Eldridge zniknął, a następnie pojawił się ponownie w Stoczni Marynarki Wojennej w Filadelfii. Według legendy, gdy statek zniknął, jego załoga doświadczyła bardzo niepokojących zjawisk paranormalnych, w tym makabrycznego połączenia z częściami statku, natychmiastowego popadnięcia w obłęd, całkowitego zniknięcia, a nawet zmaterializowania się wywróconym na lewą stronę jak w filmie Mucha. Teoretycy spiskowi spekulowali nawet, że Event Horizon został stworzony przez rząd jako fikcyjna opowieść o eksperymencie, aby jeszcze bardziej wcisnąć go w gatunek science fiction i tym samym podważyć jego autentyczność.

Obrotowy korytarz (nazywany „maszynką do mięsa”), który oddziela napęd grawitacyjny od reszty statku, ma reprezentować dziewięć kręgów piekła z poematu Dantego Alighieri Inferno: prowadzi do samego centrum piekła, reprezentowanego przez napęd grawitacyjny. Okazało się, że jest to najbardziej problematyczna scena do sfilmowania. Można było nakręcić tylko ujęcia z nieruchomą kamerą, ponieważ operatorzy kamery stracili orientację i nie byli w stanie utrzymać kamery nieruchomo. Laurence Fishburne nie mógł wykonać swojego biegu przez tunel w jednym ujęciu z powodu tego samego problemu; ostatnia scena składała się z kilku krótszych ujęć.

(około 1 godz. 6 min) Kiedy Peters podąża za swoim wyimaginowanym synem w głębi statku, mijane przez nią bramy mają kształt trumien, co jest zapowiedzią tego, co ma się wydarzyć.

(około 1h 13 min) Kiedy Cooper aktywuje swój plecak odrzutowy, aby wrócić do Event Horizon, w urządzeniu sterującym pojawia się kontrolka „Purge”. Jest to ukłon w stronę Łowcy androidów (1982), w którym na ekranie Spinnera używanym przez Deckarda i Gaffa „Purge” pojawia się, gdy ten zamierza latać.

To już wszystko na dziś. Zapraszam do materiału z ciekawostkami z filmu World War Z. Subskrybuj kanał po więcej ciekawostek filmowych, daj kciuka w górę jeśli materiał Ci sie podobał, oraz napisz, co ty sądzisz o event horizon. Do zobaczenia.

Zobacz również